Kontroly provádí městská policie společně s úředníky magistrátu každoročně. „V minulých dnech proběhly dvě – a v obou případech se to obešlo bez pokut,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

U jedné z provozoven se však kontroloři setkali s hrubým výpadem majitele, který tvrdil, že tržní řád nezná nebo nehodlá respektovat. „Naše pracovnice jej upozornila na porušení tržního řádu s tím, že kontroly budou namátkově probíhat celé léto. Vše se ale zatím obešlo bez pokuty,“ dodala Swiderová.

Podle ní budou kontroly pokračovat také proto, že předzahrádky často bývají mezi domy na sídlištích a po desáté hodině večerní si lidé často stěžují na hluk a nepořádek během celého týdne.

Podle Tržního řádů je provoz restauračních předzahrádek limitován 22. hodinou večerní. Výjimka platí na Masarykově náměstí ve Fryštátě, kde předzahrádky končí společně s provozem restaurace nebo baru.

A právě toto je některým provozovatelům trnem v oku. „Proč může mít někdo výjimku a jiný ne? Na náměstí si moc lidí nebydlí, ale ani hospody nejsou jen na sídlištích, kde by lidi, kteří chtějí spát, obtěžoval hluk? Proč si v létě nemohou lidé posedět venku déle? Někdo by se měl nad takovýmto nařízením zamyslet,“ myslí si provozovatel jedné z restaurací na okraji města, který však důvodů odmítl zveřejnit své jméno.