Důvodem je křivka demografického vývoje v České republice. „Za poslední dva roky jsme zaznamenali obrovský propad počtu patnáctiletých dětí, tedy těch, které se po absolvování hlásí na střední školy. Budoucnost středního soukromého školství tedy nebude vůbec jednoduchá,“ prohlásil na přerovské konferenci organizované při příležitosti oslav 20 let soukromého školství v České republice předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska (SSŠČMS)Vladimír Zelinka.

Lidé ze SSŠČMS se netají tím, že s ohledem na nižší počty studentů v budoucnu s největší pravděpodobností dojde k zániku některých soukromých škol, stejně jako některých škol krajských, obecních nebo státních. „Výhled do roku 2020 není vůbec povzbudivý a to skutečně pro všechny zřizovatele, tedy nejen pro zřizovatele soukromých škol,“ řekl Zelinka.

Místopředseda sdružení Vladimír Kolder, statutátní zástupce Středních škol Dakol z Petrovic u Karviné, v této souvislosti řekl, že soukromé školství je přitom pro stát levnější.

„Soukromé školy dostávají na rozdíl od škol státních dotaci na žáka ve výši 90 procent nákladů, tzv. normativ. A to v této částce není obsažen celý provoz škol, investice a podobně,“ řekl Kolder.

Čeká se úbytek škol

V Moravskoslezském kraji funguje 70 soukromých středních škol, veřejných škol je třikrát více. Jen za poslední rok ubylo na středních školách v kraji okolo tří tisícovek žáků.

„Další optimalizace je nabíledni. Samozřejmě mluvím o školách, jejichž zřizovatelem je kraj. Naše školy nabízejí dostatečnou kapacitu a zároveň mají obrovsky nevyužitý majetek,“ řekl vedoucí odboru školství Krajského úřadu v Ostravě Libor Lenčo.

Dodal, že nedávno kraj předal dvě střední školy – v Třinci a v Ostravě – soukromým subjektům, v obou případech hutním společnostem.
Také Lenčo považuje počet středních škol v kraji za neudržitelný a s ohledem na demografický vývoj počítá zánikem i některých soukromých škol.

„Současný stav je neudržitelný a je praktický jisté, že k zániku některých škol dojde. Ale odhadoval bych to v řádu jednotek. Propad počtu žáků se zastaví až v roce 2015, když od roku 2016 dojde k postupnému nárůstu počtu žáků ve věku 15 let. Návrat na čísla před rokem 2000 však rozhodně nehrozí,“ tvrdí Lenčo.

Podle něj bude záležet také na majitelích soukromých škol, jak si seženou peníze. „Možností je dnes vícero. Školy si dokáží sáhnout na nejrůznější dotace a prostředky z evropských fondů, takže tam bude záležet na šikovnosti managementu té které školy,“ myslí si šéf odboru školství krajského úřadu.