Ve hře je také rozlišení poplatku podle kvality péče. Zatímco dnes se platí jednotná suma, v budoucnu by mohlo dojít k rozlišení plateb například podle počtu pacientů na pokoji. Příplatky navíc by měly zůstat i za „luxus“ například v podobě televize na pokoji.

Ani v budoucnu se nemocniční poplatky nemají započítávat do limitu, který chrání pacienty. Díky němu jinak pacienti nemají ve zdravotnictví zaplatit ročně více než 2500 korun. Tedy čím déle v nemocnici pacient bude, tím více zaplatí.

V nemocnicích v regionu ke zvýšení přistupují optimisticky. „O zvyšování poplatků za pobyt jsem zatím jen zaslechla v televizi. Určitě jsem pro nemocniční poplatky, poplatek za pobyt je jistě namístě a zařízením pomůže v lepší péči. Naopak bych byla ochotná uvažovat o zrušení poplatků v lékárnách,“ uvedla Yvona Placzková, ekonomická náměstkyně ředitele nemocnice v Bohumíně.

Částka 100 korun je podle ní adekvátní. A určitě nedosahuje toho, co nemocnice doopravdy platí za provoz. „Částky, které reálně platíme za pobyt na lůžku, se různí. Za klasické lůžko je částka odhadem kolem dvou tisíc korun,“ dodala Placzková. A lůžka na oddělení intenzivní péče nebo chirurgická lůžka stojí ještě daleko více.

I v nemocnicích v Karviné a v Orlové zvýšení vítají. „Regulační poplatek za pobyt v nemocnici určitě plní svůj účel. Náklady na lůžko a noc jsou mnohem vyšší, než současných 60 korun. S výší poplatku ale nic neuděláme, ten je daný zákonem,“ uvedla mluvčí nemocnic Radmila Fleischerová.

Například poplatky za recept projdou také změnou – místo poplatku za položku se nyní platí jednotný poplatek za celý recept, bez ohledu na počet položek.