Několik z těchto lidí se chtějí s rodinným příslušníkem v dospělosti znovu setkat. Anebo mají jiný důvod, proč někoho hledají, nemohou nalézt – a přesto jej chtějí vidět.

„Od 1. července letošního roku je možné požádat Ministerstvo vnitra České republiky o zprostředkování kontaktu s jiným občanem. Žádost je možno podat i na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností nebo na matričních úřadech,“ upozornila Renáta Czyloková z radnice v Českém Těšíně. Tak trošku to připomíná pořad České televize Pošta pro tebe. Jen s tím rozdílem, že se kontaktování neodehrává před televizními kamerami za asistence moderátorů.

Ani to, že se úřadům hledanou osobu podaří najít však není zárukou, že se setkání také opravdu uskuteční. Ministerstvo totiž hledané osobě zašle informaci a kontakt na toho, kdo se s ní chce setkat. Hledaný ovšem na toto není povinen reagovat. Až ve chvíli, chce-li se s kontaktujícím skutečně setkat, se ozve.

Úřady informují hledajícího tehdy, když se hledaného člověka nepodaří jednoznačně identifikovat, nemá na území republiky trvalý pobyt nebo zemřel a zároveň byl blízkou osobou hledajícího.

Vzhledem k tomu, že možnost trvá teprve velmi krátce, navíc na začátku července byly svátky a úřady nefungovaly, lidé ještě nové možnosti nevyužili. Na českotěšínské radnici po týdnu fungování předpisu zatím podat žádost nebyl nikdo.

„Ani u nás se na tuto věc zatím nikdo neptal a o hledání nežádal,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. Úřad podle jejích slov pouze převezme žádost, kterou odešle na Ministerstvo vnitra. „S tím si pak již žadatel dopisuje a dále komunikuje. My jsme jen zprostředkovateli,“ doplnila Balcarová.

Za vyhledání člověka je nutné zaplatit poplatek v hodnotě 500 korun. Přesněji řečeno, koupit si kolek v této hodnotě a k žádosti jej přiložit. Tiskopisy k vyplnění jsou ke stažení na stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo na úřadech, kde je možné o zprostředkování kontaktu požádat.