Cestující si navíc stěžují, že spoje byly rušeny podle podivného klíče. Paradoxně byl zrušen nejvíce vytížený autobus, který využívají během školního roku zejména studenti, který odjíždí z Dětmarovic v 6.51 hodin.

Lidé, kteří jsou na autobusech do Dětmarovic závislí, proto dali svou nespokojenost se situací najevo peticí, v jejímž textu navrhují i řešení. „Dozvěděli jsme se o snížení počtu autobusových spojů. Jelikož naše město nemá jiné spojení s touto, pro nás nejbližší, železniční zastávkou, věříme, že nám vyjdete vstříc a zjednáte nápravu. Pokud Obecní úřad v Dětmarovicích toto spojení nepotřebuje pro své občany, ať tedy autobusy v Dětmarovicích nezastavují. Ale my, dojíždějící z Orlové, si bez tohoto spojení neumíme představit každodenní cestu na vlak,“ píše se v petici, kterou podepsaly desítky cestujících z Orlové.

Celý problém vznikl proto, že obec Dětmarovice odmítla hradit adekvátní podíl na lince, která projíždí Orlovou, centrem Dětmarovic a končí na vlakovém nádraží, a také v opačném směru.

„Platili bychom 830 tisíc, což je pro nás neúnosné. Proto jsme se dohodli, že spoje budou omezeny. Nyní už nejezdí linky z nádraží jednou za hodinu, ale jednou za dvě hodiny. Podle našich informací stejně nebyly linky směřující na Orlovou nikterak hojně využívány, což je další důvod našeho rozhodnutí,“ vysvětlil starosta Dětmarovic Lumír Mžik.

Některé autobusové spoje z Orlové proto končí už na autobusovém nádraží v Orlové-Lutyni a do Dětmarovic již nezajíždějí. Orlovští radní proto nyní zvažují, jak situaci řešit.

„Na základě žádosti orlovských občanů, zejména studentů, se problémem opět zabývalo vedení města a je zde maximální snaha požadavkům vyhovět. Aby nedocházelo k platbám za jinou obec, zvažujeme řešení, že požadované spoje k vlakům a zpět, které by se do jízdního řádu vrátily zejména ráno a v odpoledních hodinách, nebudou projíždět původní trasu přes Dětmarovice, ale nejkratší cestou přes most přímo na nádraží a zpět,“ nastínil možné řešení orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Tyto úpravy jízdního řádu by podle orlovských úředníků měly vstoupit v platnost od 1. září tohoto roku.