„Nejčastěji byli ošetřováni lidé starší šedesáti let. Vyjížděli jsme k nim na ulice, ale i do jejich domovů,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Posádky záchranky zasahují v parných dnech častěji také u kardiaků, pacientů s epilepsií, diabetem, a dalšími chronickými chorobami.
„Vzhledem k objevujícím se případům přehřátí a dehydratace, znovu připomínáme nutnost zvážit v horkých dnech míru fyzické zátěže a také její načasování,“ upozorňuje Humpl.

Lidé by podle něj neustále měli pamatovat na zvýšenou potřebu tekutin, které pocením ztrácíme. „Dospělý by měl za den vypít 2-3 litry. Seniorům a dětem je vhodné tekutiny nabízet aktivně a přimět je k pití i v případě, že žízeň nepociťují,“ dodal mluvčí.

Problémy seniorů

Nárůst počtu pacientů, kteří si stěžují na problémy způsobené vysokými teplotami, zaznamenala v posledních dnech také českotěšínská nemocnice. Většinou jde o seniory, kteří podceňují tropické teploty a nedbají rad odborníků.

V nemocnici tak často končí pacienti s kolapsovými stavy, závratěmi a dehydratací, jež jsou vyvolány právě tropickým počasím. „Až třetina přijatých pacientů v posledních čtyřech dnech byla přijata právě s těmito stavy. Většinou se však jedná o krátkodobé hospitalizace,“ řekl primář interního oddělení Nemocnice Český Těšín Miroslav Goldmann s tím, že pacienty jsou ve většině případů starší lidé, často s dalšími přidruženými interními nemocemi.

Lékaři doporučují, aby lidé kolem poledne omezili pobyt na slunci i aktivity vyžadující nadměrnou fyzickou zátěž. Zejména seniorům pak vzkazují, aby dodržovali pitný režim a pokud je to možné, ven vůbec nevycházeli.

„Pokud je pohyb na slunci nezbytně nutný, pak jsou vhodnější ranní a večerní hodiny, kdy je horko přece jen snesitelnější,“ dodal Goldmann.
Další varování směřuje k těm, kdo se v horkých dnech osvěžují alkoholickými nápoji. „Mnozí muži mají často tendenci hasit žízeň alkoholovými nápoji, avšak právě alkohol spolu s kávou tělo dehydratuje,“ vysvětlil primář.

Nejvhodnější tekutinou k udržování pitného režimu je čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy či čaj.