Druhým rokem studuje obor archeologie na Slezské univerzitě v Opavě a spolu s dalšími kolegy je o prázdninách v Chotěbuzi na praxi.
V této lokalitě probíhá od začátku července již 32. sezona archeologického bádání, které od samého začátku, to je od roku 1978, vede Pavel Kouřil, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně. „Letos kopeme na prvním předhradí v místech předpokládaného vstupu na hradisko, kde bychom mohli u paty valu identifikovat pozůstatky jednoduché brány. Předpokládáme, že první i druhé předhradí bylo spojeno můstkem a v těchto místech jsme položili sondu,“ vysvětluje Pavel Kouřil.
Sonda vychází z konfigurace terénu a má rozměry zhruba 8 krát 10 metrů. Dosud byly na prvním předhradí nalezeny pozůstatky výrobních, hospodářských a sídelních objektů, které tvořily výrobně – hospodářské jednotky. Archeologové již tady objevili v předchozích letech pražnici, mlýny, žernovy, spálené zrní, misku slezského typu železnou, keramiku, celé hrnce apod. „Myslím si, že také letos najdeme další objekty, které se koncentrovaly u paty valu a zachytíme pozůstatky vstupu,“ dodává Kouřil.
Pokud se podaří sehnat finanční prostředky, na prvním předhradí se počítá s vybudováním didaktického střediska, které bude sloužit výuce pro školy a bude zasazeno do valu. Měla by tady také vzniknout políčka s ukázkou toho, co Slované pěstovali, dále kultovní objekt, zahloubená zemnice z 9. století se vstupem a drobnější objekty výrobního charakteru.
„Ve výukovém středisku by byl promítací sál, ukazovali bychom naučné filmy o archeologii, o tom, jak se celá lokalita vyvíjela obecně v evropském a světovém kontextu. To proto, aby děti pochopily a věděly o čem ta archeologie je, odkud jsme přišli. Byly by tam laboratoře s ukázkou, jak se zpracovávala keramika apod.,“ vysvětluje šéf archeologického výzkumu.
Podle jeho slov za 32 let archeologického bádání na hradisku v Podoboře se už skládá zajímavá mozaika, která utváří ucelené jednotky. „Není to už jen nález, je to důležitý obraz z hlediska vývoje společnosti, sociální struktury,“ dodal Kouřil.
Archeologové budou pracovat na hradisku nejméně do konce prázdnin.
EMILIE ŚWIDROVÁ