„Zloději využívají neopatrnosti návštěvníků, kteří si na deku odloží tašku s doklady, peněženkou i mobilem a jdou se koupat. Poté, co jsme začali areál monitorovat, se situace zlepšila,“ uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.
Své věci si samozřejmě na prvním místě musí hlídat každý sám. Provozovatelé plováren se ale snaží své návštěvníky chránit různými způsoby. „Pravidelně vyhlašujeme rozhlasem varování návštěvníkům před zloději s nabídkou, že si za pětikorunu mohou uschovat cennosti ve skříňkách,“ uvedl ředitel Správy účelových zařízení v Českém Těšíně Vladimír Kroček.
Při rekordních počtech prodaných vstupenek, kdy se v areálu koupaliště pohybuje i několik tisíc lidí, se není co divit tomu, že ne všichni odolají pokušení. A z nehlídané deky vezmou cennější věc, kterou její majitel nedal do úschovy.
„Párkrát jsme dostali hlášení, že tamhle školák něco ukradl. Nabízíme ale šatnu zdarma, kam si lidé mohou schovat věci. Takže jsme z obliga – více už udělat nemůžeme,“ popsala Taťána Červená z koupaliště v Karviné.
V porovnání s dobou před pěti lety zaznamenali větší počet krádeží i v Orlové. „S ohledem na složení lidí, kteří sem chodí, se možná ani není co divit,“ podotkl Petr Havlásek z orlovského koupaliště. „Samozřejmě se snažíme krádežím předcházet a máme úschovnu cennějších věcí,“ doplnil.
Naopak v Havířově se počet krádeží nezvyšuje. „Na koupaliště ale samozřejmě jezdíme, krádeže se tam vyskytují. Zvláště v teplých dnech jsme tam byli častěji, když se tam nakumulovalo více lidí,“ popsal situaci Daneš Skulina, první zástupce velitele havířovských strážníků.
Policie České republiky si statistiku krádeží přímo na koupalištích nevede. „Většinou je to přiřazeno k obecné statistice krádeží. Takže nemohu posoudit, jestli trend braní věcí na bazénech jde nahoru, nebo ne,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.