Z oslovených měst na Karvinsku však k této možnosti sáhli zatím pouze v Bohumíně, kde před lety schválili vyhlášku vyvolanou opakovanými stížnostmi především starších lidí.

„Bohumínské domácnosti obcházely skupinky lidí ze Slovenska a nabízely jim zboží nejrůznějšího charakteru. Naše občany tento nevyžádaný prodej obtěžoval a právem se obávali o své bezpečí. V některých případech totiž už došlo k přepadením či krádežím. Proto jsme se rozhodli podomní prodej ve městě zakázat,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Ostatní města na Karvinsku podomní prodej nadále tolerují.

„Samozřejmě se i zde objevily případy, kdy se za podomní prodejce vydávali podvodníci. Problém je v tom, že bychom dodržování vyhlášky těžce kontrolovali v praxi. Snažíme se seniory raději instruovat pomocí pravidelných preventivních sezení,“ řekla mluvčí radnice v Českém Těšíně Dorota Havlíková.

V Karviné je situace obdobná. „Město v žádné ze svých obecně závazných vyhlášek problematiku podomního prodeje neřeší. Vyhlášky se spíše soustředí na otázku tržního prodeje,“ uvedl Jaroslav Nakládal z kanceláře primátora.

V Orlové v minulých měsících opakovaně upozorňovali na všemožné podvodníčky, kteří pod různými záminkami vstupovali na pozemky svých obětí. Ani tady ale vyhlášku zatím neschválili.

„Přesto v souvislosti s těmito případy se o ní začíná uvažovat a hovořit. Její eventuální přijetí už ale bude na nově zvoleném zastupitelstvu,“ podotkla orlovská mluvčí Nataša Cibulková.