V současné době má jedinou možnost: na úřadě požádat úředníka, aby mu zjistil, zda je číslo ještě volné, nebo už jej má někdo jiný. A pokud volné je, tak prosit, a třeba i „uplatit“ úředníka, aby mu právě toto vysněné číslo zaregistroval.

Situace jako stvořená pro korupci, úplatky a to, že úředníci takzvaně lepší čísla odkládají a přenechávají třeba svým známým.

Právě této situaci má zabránit nový postup, který právě teď projednávají poslanci. Ti chtějí zavést internetové dražby zajímavých čísel. Systém nově vydaná čísla vždy vytřídí, ta zajímavá dá stranou a lidé si je mohou vydražit – kdo dá víc, ten číslo získá. Za čísla „espézetek“, která jsou pro dané zájemce atraktivní – tedy třeba datum narození nebo svatby –, si každý bude moci také připlatit. To už bez dražby a jen v případě, že je číslo volné a nemá jej už někdo jiný.

Jenom u značek bez výběru zájemce by se platila pouze částka za zaregistrování vozidla na pověřeném úřadě. Výjimečná čísla by tak sloužila jen lidem, kteří se chtějí nějak prezentovat a zaujmout své okolí.

Zájemci o dražbu by se jistě našli. „Určitě bych o koupi přemýšlel, záleží také na tom, kolik by to stálo. Ale když je tady ta možnost, tak proč ne?“ uvedl Pavel Niedoba z Karviné. Ne všichni by se ale do dražby pouštěli. „Značku bych si nekoupila. V důchodovém věku se mi to jeví jako zbytečná investice,“ myslí si Dagmar Schmidtová z Karviné.

Přidělit registrační značku vozidla přitom mohou pouze pověřené úřady s rozšířenou působností. „Pracovníci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje přístup do centrálního registru evidence vozidel vůbec nemají,“ upozornila mluvčí kraje Šárka Vlčková.

V souvislosti se značkami aut se hovoří také o přenášení značky z jednoho auta na druhé, bez nutnosti měnit s autem také číslo. Motoristovi tak zůstane číslo „napořád“. Což sníží také náklady na výrobu stále nových a nových čísel.

Zájem o atraktivní čísla na Karvinsku existuje. „Přesný počet atraktivních čísel nedokáži odhadnout. Systém dodávek je ale takový, že čísla, která máme, nedokážeme ovlivnit. Tak se to také snažíme lidem vysvětlit,“ uvedla Jana Michaličková z odboru dopravy karvinského magistrátu.

Dodávka značek pro karvinský úřad čítá každé čtvrtletí mezi 10 až 20 krabicemi značek, v každé krabici je 35 párů tabulek standardních rozměrů, v souvislé číselné řadě.

„Její počátek neovlivníme, např. pokud je první číslo 5T6 3346, pak dostaneme i všechny následující až po 5T6 4045. Číslo, které následuje, 5T6 4046 už dostane nějaká jiná obec v našem kraji. V dalším čtvrtletí pak dostaneme úplně jinou část číselné řady, která začíná např. 6T0 1239,“ popsala Michaličková.

Z čísel v krabici, které má úřednice na přepážce aktuálně k dispozici, si lidé mohou vybrat. „Několikrát do roka se pak objeví požadavek na RZ na zakázku, nejčastěji křestní jméno nebo přezdívka nebo název firmy. Odkazují se na systém, který funguje na Slovensku,“ upozornila Michaličková.

Někteří řidiči tak dražby a možnost rozsáhlejšího výběru podle zkušeností úředníků ocení. „O připravovaných dražbách jsem ještě neslyšela, ale snad by se pak úřady vyhnuly podezření z možné korupce,“ zakončila Michaličková.