„V některých našich domácnostech bychom mohli označit nedostatečnou prevenci jako hru s ohněm. Vysoký počet požárů v objektech pro bydlení obecně souvisí i s tím, že se lidé cítí doma v bezpečí a podceňují drobné nehody, které mohou vést ke vzniku požáru,“ varuje preventistka karvinských hasičů Karina Štemberková.

V poslední době se stále častěji setkávají s tím, že aktéry neštěstí bývají i děti. O prázdninách zůstávají častěji samy doma a riziko požáru tím roste.

„Jeden takový případ za všechny. V letošním roce v okrese Karviná vznikl požár v kuchyni, když si nezletilá dívka připravovala bramborové hranolky na pánvi s olejem. Na chvíli odešla k počítači a zaujatá hrou na hranolky v olejové lázni zapomněla. Po krátké chvíli ji vyrušil štiplavý kouř. Hořící pánev se snažila uhasit vodou, což způsobilo vyšlehnutí plamenů až ke stropu kuchyně. Dívce se naštěstí podařilo bez újmy na zdraví utéci. Ne vždy však tyto události končí takto šťastně,“ uvedla Štemberková konkrétní případ s tím, že ve většině případů snaha uhasit pánev s olejem vodou končí popáleninami.

„Do rozpáleného oleje se nikdy nesmí nalít voda, protože olej prudce vzkypí a hrozí vysoké riziko popálenin. Lidem proto doporučujeme, aby se oheň v hořící pánvi snažili udusit poklicí, nebo pánev zakryli navlhčeným hadrem a zamezili tak dalšímu přístupu vzduchu k plamenům,“ poradila preventistka

Výjimkou nejsou případy, kdy majitelé při vaření usnou nebo opustí byt. Nejčastějšími oznamovateli jsou tak sousedé, kteří si všimnou vycházejícího kouře a přivolají na pomoc hasiče. Vznik požárů vyloučit nelze, ale co můžeme při včasném zjištění vzniku požáru, je omezit následky jeho uhašením v počátečním stádiu. Nezbytným předpokladem je včasné zjištění vznikajícího požáru.

Hasiči doporučují použití autonomní hlásičů požáru. „Málokdo si totiž uvědomuje, že většina obětí požáru neuhoří, ale zemře v důsledku nadýchání se toxických zplodin. Navíc toxický kouř prohlubuje spaní, takže se oběti požáru udusí během spánku bez možnosti záchrany.

Jedinou ochranou je v tomto případě včasné varování a to nám zajistí hlásič požáru,“ nabádá Karina Štemberková, která dále uvedla, že požáry v domácnostech mají vůbec nejtragičtější následky. Každý rok při požárech v domácnostech zemřou desítky lidí, další stovky lidí se zraní a způsobené škody dosahují stamilionů korun.