„Poláci za prvních sedm měsíců zavinili na Karvinsku 24 dopravních nehod, Slováci 20. Češi 673, ale to je dáno tím, že jich tady jezdí nejvíce, žijí tady. Zatímco cizinci tudy jen projíždějí, například do práce, a není jich tu tolik,“ uvedl mluvčí policie Miroslav Kolatek.

Kromě těch, kteří nebydlí daleko od hranic, tudy cizinci tolik nejezdí – a tedy tolik nebourají. „Jednu nehodu zavinil Ukrajinec, jednu Rumun,“ doplnil Kolatek.

Přesto musí strážníci a policisté, především v pohraničních oblastech, řešit mnohem více přestupků právě třeba s Poláky. Například s těmi, kteří sice žádnou nehodu nezpůsobí, ale dopouštějí se jiných přestupků třeba z neznalosti. Přestupků alespoň podle našich předpisů, protože za hranicí jsou posuzovány jinak.

Klasickým příkladem toho je špatné parkování v Českém Těšíně. Jak u letního koupaliště, tak v celém městě. Problémy dělají především polští řidiči, zřejmě hlavně proto, že v Polsku je povoleno parkovat také na chodnících, pokud nechají dostatečně široký pruh pro to, aby mohli projít lidé. Nejhorší je situace v Českém Těšíně tradičně během dní, kdy se ve městě nakumuluje větší množství lidí, než je obvyklé. Například během horkých letních dnů, kdy Poláci přijíždějí na zdejší letní koupaliště.

„Denně řešíme pokutou na padesát přestupků a mnohonásobně více jich vyřešíme domluvou,“ popsal situaci spojenou s extrémní návštěvností bazénu ředitel českotěšínské Městské policie Petr Chroboczek.

Během roku zase až tolik potíží s cizinci za volantem nebývá. Náročnější je to ovšem například v létě, a proto se městská policie rozhodla v případě nutnosti dokonce špatně parkující auta nechat odtáhnout. Blokující auta v okolí koupaliště totiž brání průjezdu vozů záchranářů nebo hasičů.

„Strážníci nechají bez milosti odtáhnout špatně zaparkovaná auta, která jsou překážkou v dopravě. Kvůli nim například neprojedou ulice vozy technických služeb, které vyvážejí kontejnery s odpadem,“ uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.