„Když jsou na poměrně malém náměstí čtyři restaurace a každá má předzahrádku, zasahují stoly až do prostoru před kašnou. Člověk se pak proplétá mezi stolky a židličkami,“ postěžovala si jedna z častých návštěvnic karvinského Masarykova náměstí.

Faktem je, že když předzahrádky na náměstí začínaly, zabíraly zpočátku jen přilehlý chodník. Postupem času se ale začaly rozšiřovat přes pěší zónu, v posledních letech už jsou i na ploše náměstí. Umístění předzahrádek na ploše náměstí povoluje restauratérům město, které s nimi zároveň dojednává podmínky, za kterých vše může fungovat.

„Především se jedná o udržování čistoty a pořádku na pronajatých plochách a zachování průchodnosti postranních prostor kolem náměstí,“ uvedla vedoucí odboru místního hospodářství Jana Salamonová.

Realita je však trochu jiná, hlavně pokud jde o průchodnost v některých částech náměstí. Někudy se nedá projít bez toho, abyste se nemuseli vyhýbat stolkům a židlím.

Že by nynější stav mohl být jiný oproti dohodě, přiznala i Jana Salamonová. ,,Zatím jsme však na toto nezaznamenali žádnou stížnost ze strany občanů. Kdyby se takový podnět objevil, ihned bychom začali celou situaci řešit,“ tvrdí.

Zajímalo nás, jak na celou záležitost nahlíží Národní památkový ústav, v jehož pravomoci by povolení nebo zrušení podobných objektů mělo být. ,,Zákon o památkové péči se v nynější úpravě k předzahrádkám, u kterých se nejedná o pevnou stavbu ani trvalou součást náměstí, nevyjadřuje v žádném smyslu. Tento případ není upraven legislativou, proto k němu nezaujímáme žádné stanovisko,“ uvedla Andrea Stanieková, referentka památkové péče Národního památkového ústavu v Ostravě.

Na druhou stranu předzahrádky i na náměstích najdete také v jiných městech v tuzemsku i v zahraničí. V Karviné oproti jiným městům je situace do jisté míry zkomplikovaná menšími rozměry náměstí. Pravdou však zůstává, že venkovní posezení přímo na náměstí se těší velké oblibě místních.

Martin Skřivánek