Doslova dům hrůzy stojí na konci Božkovy ulice v Karviné-Ráji. Některé byty v domě doslova okupují hnízda štěnic. Je jich tolik, že vylézají i ve dne, ač jsou to jinak tvorové světloplaší. A v noci do krve koušou zdejší obyvatele.

Ve více než padesáti bytech osmipatrového domu proto deratizátoři v pátek a v pondělí aplikovali postřik, který by měl štěnice zahubit. V jednom z bytů byly štěnice doslova všude: v nábytku, pod kobercem, na balkoně…

„Stříkáme celý dům, na štěnice jsme zatím narazili v šestém patře a tady v prvním,“ uvedl zaměstnanec ostravské firmy Derek, která postřik prováděla.

Právě šesté patro je podle výpovědi jednoho z obyvatel domu kritické i z jiného důvodu – přespávají zde bezdomovci, kteří sem zřejmě nevítané tvory dopravují.

Deratizační pracovníci se snažili obyvatele bytu přesvědčit, aby vyměnil nábytek. Starší pán se ale se svou postelí loučil jen nerad. „Snažil jsem se to umýt i přípravkem, který mám od hygieniků,“ popsal obyvatel postiženého bytu.

Nebylo mu to však nic platné – štěnice už nakladly v jeho bytě i vajíčka, na která podle deratizačních pracovníků žádný postřik neplatí.

Potíže se štěnicemi řeší i majitelé jiných bytů. „V Havířově sice nemáme žádná ghetta, i tak se ale se štěnicemi potýkáme. Většinou je to v domech, kde jsou sociálně slabší obyvatelé. Pomáhá jedině pořádný a opakovaný postřik,“ popsal Pavel Merta, ředitel Městské realitní agentury v Havířově. Doplnil, že postřik se dělá v celém domě, protože tato zvířátka se šíří velmi rychle.

Společnost RPG Byty provádí deratizace na podnět nájemníků. „Je ale těžké, když ne všichni ve vchodu nás do bytu vpustí. Pak musíme dům deratizovat opakovaně, protože když se nevystříkají najednou všechny prostory, deratizace nemá takový účinek,“ popsal mluvčí společnosti Petr Handl.