Do problematických lokalit v Orlové, Karviné i Havířově začali ve spolupráci s městskou policií vyrážet romští terénní asistenti. Proč? Cílem je vytvořit jakýsi most mezi strážníky a Romy zejména v takzvaných vyloučených lokalitách. Tak jsou označovány části města, kde žije větší množství sociálně slabšího obyvatelstva nebo přímo příslušníků romského etnika.

Gejza Kallo, Karol a Belo Rusnákovi a Rudolf Rostáš proto vyrážejí dennodenně střežit pořádek v Orlové-Porubě. ",Jejich úkolem je dohlížet zejména na zastávku autobusu u Penny Marketu, zda je tam klid a pořádek, na přechod pro chodce v blízkosti školy na ulici Slezské, stejně tak jako se projít kolem sběrných surovin, kolem obchodů a podobně,“ popisuje velitel orlovských strážníků Rostislav Szczurek.

Romští asistenti v Orlové se dle svých slov nejvíce potýkají s neposlušnými dětmi. „Neustále přebíhají přes cestu a hlavně mimo přechod. Ohrožují samy sebe, ale i okolní provoz. Na zastávkách se chovají hlučně,“ říká Belo Rusnák. Jeho bratr Karel k tomu dodává: „Možná by pomohlo, kdyby tady v blízkosti měly nějaký dětský koutek. Děti se nudí a těžko jim vysvětlit, že pobíhání v těsné blízkosti vozovky či dokonce její přebíhání je opravdu nebezpečné.“

V Karviné se ve žlutých reflexních vestách s nápisem „asistent městské policie“ prochází hned desítka Romů. „Mají za úkol dohlížet na pořádek v Karviné-Novém Městě,“ uvedl ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej.

Nejde o dobrovolníky, za svou práci jsou placeni z ministerstva financí, které projekt zaštiťuje. Než vyšli do ulic, absolvovali první školení. Seznámeni byli také s některými body ze zákona o obcích a zákona o obecní policii.

„Samozřejmě, že školení nebylo provedeno do takové hloubky jako u našich strážníků, ale nejdůležitější body obsahovalo,“ doplnil ředitel havířovských strážníků Ivo Muras, pod nímž od července pracuje čtveřice asistentů kriminality.

Ti se pohybují ve vyloučených lokalitách v Havířově–Šumbarku a v Prostřední Suché. Potkat je tam můžete do konce letošního roku, a pokud se jejich práce osvědčí, bude havířovská radnice žádat o jejich služby i v příštím roce.