„Jsou to fotografie z doby, kdy byl Těšín součástí Rakousko – Uherska a několikrát jej jako metropoli Těšínského Slezska navštívil i sám císař František Josef I, dále fotografie z období 1. světové války, kdy byl Těšín sídlem generálního štábu rakousko – uherské armády a město bylo navštěvováno generalitou a evropskými mocnáři,“ vysvětluje spoluautorka výstavy Irena Cichá.

V meziválečném období Těšín navštívili i prezidenti T. G. Masaryk a I. Mościcki. „Na dalších fotografiích je zachyceno období let 1918 – 20. kdy došlo k zásadním politickým změnám a město Těšín bylo rozděleno mezi Československo a Polsko. Dále jsou zde snímky z poválečného období, z událostí v roce 1968 až po politické změny v roce 1989 či odstranění hraniční závory,“ dodává.

Putovní výstava Těšínské událostí 19. - 21. století je poslední akcí stejnomenného projektu financovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński, jehož partnery jsou občanské sdružení Ducatus Teschinensis a Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Výstava již byla k vidění v Cieszyně, Skoczowě, Wisle, Bystřici a Jablunkově. Kdo ji nestačil prohlédnout, má tak možnost učinit prostřednictvím knihy, která byla vydána pod stejným názvem Těšínské událostí 19. - 21. století - Cieszyńskie wydarzenia XIX. – XXI. wieku.

Kniha si klade za cíl seznámit co nejširší veřejnost s historií Těšína v období posledních tří století. Na 450 fotografiích, z nichž mnohé jsou unikáty a nebyly dosud zveřejněny, popisuje více než dvě stovky událostí, které se udály v Cieszyně a Českém Těšíně v období let 1860 až 2007. Popisky k fotografiím napsali formou komentářů polští i čeští historikové a vyšly ve třech jazycích – polštině, češtině a němčině.
Kniha je také opatřena odborným úvodem, jehož autorem je profesor Janusz Spyra.

EMILIE ŚWIDROVÁ