V Havířově jde do boje o křesla v městském zastupitelstvu 11 stran a hnutí. O přízeň voličů se budou na podzim ucházet kandidáti na soupiskách KSČM, ČSSD, ODS, VV, TOP 09, Hnutí pro Havířov, Nezávislí, Volte Pravý Blok, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Strana práv občanů Zemanovci a Sdružení pro město – KDU-ČSL a Nestraníci.

V Karviné bylo přihlášeno 13 kandidátek, a to ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM, VV, KDU-ČSL, Strana zelených, Strana práv občanů Zemanovci, Suverenita (blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu), Dělnická strana sociální spravedlnosti), Česká pirátská strana, Volte Pravý Blok a Naše Karvinsko.

Český Těšín: ČSSD; ODS; Dělnická strana sociální spravedlnosti; KDU-ČSL; TOP 09; Věci veřejné; Nestraníci (zkratka NK); KSČM; SOS PRO TĚŠÍN (sdružení Strany pro otevřenou společnost a nezávislých kandidátů); Koalice Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu a Strana Práv Občanů ZEMANOVCI; Koalice Hnutí pro Těšín a Strana zelených; NEZÁVISLÍ (zkratka NEZ).

Bohumín: ČSSD; Dělnická strana sociální spravedlnosti; KSČM; ODS; KDU-ČSL; Volte Pravý Blok; TOP 09; Česká pirátská strana; Koalice Nezávislí a Strana práv občanů Zemanovci.

Orlová: Česká strana sociálně demokratická; Dělnická strana sociální spravedlnosti; Konzervativní strana; Komunistická strana Čech a Moravy; Levý Blok Orlová 2010; Město lidem; Nezávislí; ODS; Strana Práv Občanů ZEMANOVCI; SNK Evropští demokraté; Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu; TOP 09; Věci veřejné; Volím Orlovou; Volte Pravý Blok.

„Strany a hnutí mají ještě možnost doplňovat další kandidáty nebo měnit jejich pořadí do 16. srpna. Poté poběží přezkum. Do 18. srpna pošleme výzvy k případným opravám tam, kde to bude nutné a do 28. srpna pak úřad vydá rozhodnutí o registraci či případně odmítnutí kandidátní listiny. Poté je rozhodnutí doručováno zmocněncům a je možnost podání k soudu. Tyto lhůty končí nejpozději 3. 9. 2010. Teprve pak se kandidátky stávají veřejnými,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Komunální volby se budou konat 15. a 16. října. Nové zastupitele si na Karvinsku zvolí všech 17 obcí a měst, tedy Albrechtic, Bohumína, Českého Těšína, Dětmarovic, Dolní Lutyně, Doubravy, Havířova, Horních Bludovic, Horní Suché, Chotěbuze, Karviné, Orlové, Petrovic u Karviné, Petřvaldu, Rychvaldu, Stonavy a Těrlicka.

V současném volebním období má nejméně zastupitelů Stonava, kde jich o dění obce rozhoduje pouhých sedm, přičemž v době voleb bylo v obci registrováno 1 365 voličů. Nejméně voličů má Chotěbuz, kde jich bylo posledně jen 869, ale zastupitelů je celkem 15. Naopak nejvíce voličů bylo registrováno v Havířově, a to 67 814, kteří mohli volit 43 zastupitelů. O něco méně lidnatá Karviná měla 50 579 voličů a v zastupitelstvu zasedá 41 zastupitelů. Počty zastupitelů v jednotlivých obcích by se pro nadcházející volební období měnit neměly.