Deset kontrol provedli bohumínští strážníci během prvních 7 měsíců letošního roku v hernách na území města. „Smyslem kontrol je zjistit, jestli klienti sociálního odboru nehrají na automatech a tím pádem nezneužívají sociální dávky,“ uvedla Lucie Balcarová, mluvčí Bohumína.

Lidi, kteří berou sociální dávky, se ale v hernách snaží takzvaně nachytat na švestkách i v jiných městech. A zabránit jim, aby peníze na živobytí dali do automatů. „Od letošního března naše městská policie intenzivněji než dříve kontroluje také herny a lidi, kteří se v nich pohybují, a spolupracuje s odborem sociálních věcí magistrátu. V březnu dostávalo část dávky v poukázkách 25 lidí, velký nárůst hlavně díky údajům z kontrol byl v dubnu a květnu,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Momentálně se počet těch, kteří mají část dávek vyplácenu v poukázkách, ustálil na 53 osobách. Celkově takto dostali lidé v Karviné během července stravenky za 97 tisíc korun.

Při kontrolách v Bohumíně bylo polapeno 22 hříšníků. Přitom 6 z nich již pobíralo potravinové poukazy – i tak si našli příležitost, aby zbytek sociálních dávek prohráli na automatech. „Nově jsme místo finační sociální dávky věcnou dávku přidělili 16 lidem,“ doplnila Balcarová.

Těch, kteří již nyní v Bohumíně berou potravinové poukazy, není málo. Například v červenci Bohumín vyplatil celkem 415 dávek – příspěvku na živobytí. Z toho 96 z nich bylo ve formě potravinových poukazů. To znamená, že čtvrtina příjemců příspěvku na živobytí pobírá část této dávky ve formě potravinových poukazů.

Kontroly v hernách sice zabírají a přistižení hříšníci se lepší. Nastupují ale noví, kterým je pak nutné peněžní dávku změnit.

„Někteří lidé se poučili – počet přes pět desítek už se nezvyšuje. Ale každý měsíc se seznam operativně aktualizuje. Kontroly jsou opravdu systematické a pravidelné a odbor dostává od městských strážníků data každý týden,“ upozornila Swiderová.

Kontroly ze strany sociálního odboru jsou v některých případech více než nutné. Někteří z těch, kteří dávky dostávají, jsou schopni utratit ji v ten den, kdy ji dostanou. A ačkoli ji utratí za potraviny, nemají pak na zbytek měsíce nic.

„Už když jsme před dvěma lety přistupovali k vyplácení části dávek v poukázkách, jasně jsme řekli, že každý z těch případů bude opodstatněný,“ řekla Swiderová. Městské sociální pracovnice rodiny znají. „Pracují s nimi a vědí, kdo hraje, kdo dávku propíjí a kdo neumí hospodařit s penězi. Pochopitelně tohle jsou lidé, kteří nepracovali nikdy, nemají sociální návyky a bohužel k tomuhle stylu života vedou i své děti… Naštěstí jsou v menšině,“ míní Swiderová.