V dnešní době stačí jen pár kliků myší a během okamžiku se člověk dostane k takovému množství textů, na jejichž přečtení by nestačilo ani několik lidských životů. Někteří však mohou prohlížení webu považovat za přežitek a právě na takové cílí Regionální knihovna v Karviné svou prezentací ve virtuálním světě SecondLife. „Chceme přilákat mladší generaci, pro kterou již prohlížení webu není tak zajímavé a která by normálně knihovnu nenavštívila,“ říká Roman Rybický ze střediska výpočetní techniky karvinské knihovny, který se o tuto službu stará.

SecondLife či přeloženě Druhý život je trojrozměrný virtuální svět přístupný přes internet, který slouží k navazování společenských kontaktů a interakci mezi uživateli prostřednictvím svých avatarů. Nemůže se sice pochlubit půl miliardou aktivních uživatelů jako jiná sociální síť Facebook, ale se svými 17 milióny „obyvateli“ z celého světa jde o poměrně rozsáhlou komunitu.

A v tomto rozlehlém světě existuje také české městečko Bohemia, kam karvinská knihovna umístila svou virtuální pobočku. „Naše kolegyně jsou pořád přihlášeny v SecondLife a mohou tak zájemcům odpovídat online na jejich dotazy,“ vysvětluje Rybický. Čtenář se zde může seznámit se všemi službami knihovny, podobně jako na klasickém webu. Za zmínku stojí také možnost virtuálně navštívit karvinskou Galerii Pod věží. „Návštěvník si tak může v reálném čase prohlédnout aktuální výstavu, aniž by se musel vypravovat na náměstí,“ říká Rybický.

Od roku 2008, kdy virtuální pobočka knihovny funguje zde zavítalo bezmála 9000 avatarů a podle Romana Rybického se každý den najdou návštěvníci, kteří si knihovnu prohlížejí. Pro ty budoucí se připravuje nová služba 3D katalogu, která by měla být spuštěna do konce roku a jejíž realizaci financuje Ministerstvo kultury. „Lidé tak budou mít možnost prohlédnout si katalog, vyhledávat v něm podle názvů a autorů knih a také si prohlížet jejich ukázky, tedy nejen obálky knih, ale i jejich obsah. U audiovizuálních materiálů budou moci shlédnout i volně dostupná videa. Ale vše je zatím na začátku, takže pořád přemýšlíme, jak to bude vypadat,“ uzavírá Rybický.

LUKÁŠ TRNKA