Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zmírní sílu povodní novela vodního zákona?

Karviná - Začátkem srpna začala platit novela vodního zákona, která přináší do dosavadní praxe řadu změn. Od roku 2001, kdy byl zákon přijat, se jedná již o patnáctou novelizaci, ovšem letošní změny jsou považovány za velké, jelikož reagují na požadavky evropské legislativy a napravují nedostatky, na něž upozorňovala Evropské komise.

21.8.2010
SDÍLEJ:

Záplavové ohrožení v Bohumíně. Snímek z května 2010Foto: Archiv

Jen pár dní poté, co začal nový vodní zákon platit, prošel ostrým testem v souvislosti s bleskovými povodněmi v Čechách. „Při povodních se posilují pravomoci povodňových orgánů, avšak všechna jejich opatření a příkazy se zapisují do tzv. povodňové knihy a následně se zveřejňují,“ popisuje novinky Jarmila Krejsová, mluvčí ministerstva životního prostředí. Nové podmínky budou zcela jistě zajímat i lidi na Karvinsku. I oni pravidelně čelí návalům velké vody.

Občané budou nově moci uplatňovat své námitky a připomínky v řízení, při němž se vymezují tzv. záplavová území, tedy taková, která mohou být při přirozené povodni zaplavena vodou.

Významnými jsou také změny týkající se odpadních vod a ochrany jakosti vod. Novinkou je například povinnost mít v projektu stavby vyřešeno, jak budou odváděny srážkové vody. „Stavebník dnes musí zajistit, aby srážková ani jiná voda nezaplavila sousedy, nesmí prostě dopustit svádění vody na cizí pozemky. Je třeba mít to zohledněno i v projektu stavby,“ vysvětlila změnu mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Nové povinnosti vznikají také majitelům pozemků s vodním tokem. „Majitel pozemku s potokem nebo řekou, musí zachovat její přirozený tok, čistit a udržovat koryto i břehy - kosit trávu či odstranit odpady z toku,“ řekla mluvčí.

Účinnější kontrola vznikne také nad těmi, kteří odvádějí odpad do žumpy. Výslovně je nyní v zákoně zavedena povinnost odpad z jímek likvidovat. „Znečišťovatel musí prokázat, jakým způsobem odpadní vody zlikvidoval, pokud bude v podezření, že on pustil třeba žumpu někomu na pozemek,“ uvedla Swiderová.

Méně papírování

Novela nepřináší jen nové povinnosti, ale objevuje se v ní také pár zjednodušení. Při stavbě nových studní, septiků, čističek či jiných vodních staveb bude žadateli stačit jedno rozhodnutí.

„Kdo chce postavit třeba novou studnu, dostane se stavebním povolením i povolení k odběru vody. Obojí stále vydává vodoprávní úřad, ale obě rozhodnutí musí vydat zároveň. Bude to pro občana zjednodušení – jeden papír, jedno rozhodnutí,“ řekla Swiderová. Nový zákon zjednodušuje také opravu kanalizací a vodovodů, pokud se nemění jejich trasa – v takovém případě se stavebnímu úřadu nemusí podávat ani ohlášení.

Nové znění zákona má i své kritiky, především z řad ochránců přírody. „Zákon do budoucna efektivně nezabraňuje možným případům vysychání přirozených koryt řek v souvislosti s odběrem velkého množství vody pro malé vodní elektrárny. Výrazné snížení hladiny vody v řekách má přitom velmi negativní dopady na ryby a ekosystémy vůbec,“ uvedla mluvčí ministerstva Krejsová.

Vodní zákon byl naposledy novelizován před dvěma lety, ovšem současná tzv. velká novela přináší asi 200 změn. Na jejím znění spolupracovalo pět ministerstev, do jejichž agendy spadá problematika vod – šlo o resorty zemědělství, životního prostředí, dopravy, obrany a zdravotnictví.

LUKÁŠ TRNKA

21.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
1 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Marek Janečka: Třetí žlutá? Nezájem

Karviná – Fotbalový dříč uprostřed karvinské zálohy, to je fotbalista Marek Janečka. Dnes čeká jeho partu těžký zápas na teplických Stínadlech (od 17 hodin).

AKTUALIZUJEME

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Ke kolizi osobního automobilu s autobusem spěchali v sobotu ráno havířovští záchranáři a policisté ke křižovatce ulic Národní, Na N8břeží, Těšínská a 17. listopadu. 

AKTUALIZUJEME

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Havárie osobního automobilu vyřadila v páteční odpolední špičce světelnou signalizaci v nejfrekventovanější křižovatce v centru Havířova. 

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení