Školní pomůcky pro prvňáky nemusí rodiče kupovat hned. Některé školy samy rodiče vyzývají, ať s nákupem počkají na začátek školního roku.
Vyhnou se tak jednak tomu, že koupí něco, co školák – začátečník nebude vůbec potřebovat. Anebo koupí něco, co dítě dostane později ve škole zdarma a bude mít věc zbytečně dvakrát.

Kromě radnic v některých školách přispívají také sdružení rodičů, která fungují u škol. Svým prvňákům přispívá pár drobnostmi například orlovská radnice.

„Dětem v první třídě dáváme balíček se základními potřebami. Třeba gumou, tužkami, perem, nějakým bločkem, pastelkami… Vše je označeno logem města. Na sešity a učebnice ale nepřispíváme,“ popsala mluvčí města Nataša Cibulková.

Některým dětem to přijde více než vhod. „Hlavně těm ze sociálně slabších rodin. Těm rodiče leckdy nakoupí velmi málo věcí,“ dodala Cibulková. Pokud vůbec něco.

Také v Havířově, kde letos nastoupí do první třídy téměř 700 dětí, prvňáci během svého prvního dne ve škole obdrží z rukou zástupců města cestovní hru člověče nezlob se a reflexní pytlík na papuče pro zvýšení jejich bezpečnosti. Stejně jako v Orlové, označené logem města.

Město obvykle bývá prostředníkem pro financování škol a školek, peníze přesně na žáky dostává od Ministerstva školství. „Pak je předává přesně a adresně jednotlivým školám – vždy je tam zohledněna i položka týkající se pomůcek. Samozřejmě dnes už není možné zaplatit žáčkovi vše, a to ani prvňáčkovi ne, i tyto prostředky jsou omezené,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Knížky pro mateřinky a první třídy nakupují z vlastních peněz v Českém Těšíně. „Město Český Těšín z vlastních prostředků poskytuje dotace školám, ty v rámci toho nakupují pro své žáky částečně i školní pomůcky.

Ze svých prostředků město nakupuje knížky pouze pro děti, které vycházejí mateřinku a pro prvňáky. Ti knížku dostávají na začátku školního roku,“ upozornila mluvčí města Dorota Havlíková.

Ani menší obce, ač mají jedinou školu, ne vždy poskytují dětem příspěvek. Peněz prostě není vždy nazbyt. Například Stonava letos neposkytne rodičům prvňáků žádnou hotovost na nákup školních pomůcek.

„Tuto kapitolu obecního rozpočtu jsme vyčerpali na ozdravné pobyty pro naše žáky. Letos se všechny děti, které se učí v některé z našich škol, zúčastnily ozdravného pobytu u moře v Černé hoře. Právě odletěli účastníci čtvrtého turnusu,“ říká starosta Ondřej Feber.
Snahou obce podle něj bylo poskytnout dětem z průmyslového regionu rekreaci v čistém prostředí.