„Nedostali jsme ani stavební povolení, takže jsme vůbec nemohli žádat o dotace, díky nimž bychom mohli začít stavět. Stavba se nezamlouvala sousedům,“ uvedl Bronislav Kostka, provozně-ekonomický náměstek ředitele Slezské diakonie.

Studie Diakonického a vzdělávacího centra, které mělo vzniknout po propojení obou budov, obsahovala mnoho věcí – například garáže, kuchyň, knihovnu a studovnu, v poschodích chráněné bydlení pro postižené a pokoje pro studenty ze vzdělávacího centra nebo hostinské pokoje pro návštěvy. Obě budovy ale zůstanou samostatné a uvnitř pouze s kancelářskými prostory.

Sousedům se nelíbilo především to, že by jim nová budova jednak stínila na zahrady, jednak by jim obyvatelé nového chráněného bydlení dle jejich slov narušovali soukromí.

Nyní Slezská diakonie přemýšlí, co dál. Od propojení obou budov musela upustit, náhradní varianta možná není. „Rádi bychom ale každopádně vybudovali nové chráněné bydlení, pro 12 až 14 osob,“ naznačil Kostka možné řešení, kam by se organizace ráda vydala. A zachovala tak alespoň část původního projektu. Nové bydlení by mělo vzniknout jako patrová přístavba nad budovou současného střediska Lydie v Českém Těšíně v Třanovského ulici.

Slezská diakonie momentálně v celém okrese poskytuje pouze pět míst pro psychicky a fyzicky hendikepované lidi, kteří jsou schopni víceméně samostatného bydlení pouze pod dohledem asistentů, kteří za nimi do bytů docházejí. Těchto pět míst také je v Českém Těšíně, takže rozšíření by určitě pomohlo.

„Plány na novou stavbu jsou zatím ve stadiu rozpracovanosti. Také budeme žádat o stavební povolení, a také budeme chtít peníze získat z grantů,“ upozornil Kostka.

V budově v Třanovského ulici je momentálně středisko, které se věnuje péči o postižené děti tak, aby se jejich život co nejvíce podobal životu zdravých vrstevníků. Také podporuje rodiny postižených dětí a snaží se jim co nejvíce usnadnit život. Samostatné bydlení je dalším stupněm péče o postižené, které navazuje na služby organizace pro děti, mladé lidi i dospělé s postižením.