VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy mají dát všem stejné možnosti, trvrdí pedagog

Karviná /ROZHOVOR/ – V České republice funguje celkem devět Center podpory inkluzivního vzdělávání. Projekt, který si klade za cíl zpřístupnit vzdělání ve stejné míře všem dětem bez ohledu na jejich rozdílnosti, odstartoval v minulém roce a do roku 2012 by se do něj mělo v Moravskoslezském kraji zapojit šest desítek škol.

24.8.2010
SDÍLEJ:

Koordinátor karvinského centra Jiří ByčkovFoto: Lukáš Trnka

Co je podstatou a cílem projektu? Na toto rozsáhlé téma odpovídal koordinátor karvinského centra Jiří Byčkov.

O co v inkluzivním vzdělávání jde?

Obecně řečeno jde o přizpůsobení podmínek školy tak, aby měla možnost učit jakkoliv znevýhodněné žáky v hlavním vzdělávacím proudu s důrazem na individuální rozdíly mezi nimi. Důraz je kladen důraz na to, aby měli všichni stejné podmínky a stejnou startovací čáru. Nemělo by docházet ke zbytečnému rozdělování v přístupu ke vzdělávání u dětí, u nichž není nutné, aby chodily do speciálních škol.

Mluvíte o znevýhodněných žácích. Jaké máte na mysli?

Ta škála je velice pestrá. Patří tam zdravotně postižené nebo zdravotně a sociálně znevýhodněné děti, děti z odlišného kulturního prostředí, s poruchami učení či chování, s vadami řeči a podobně. Avšak tato forma učení je vhodná a zajímavá i pro ty, kteří žádné problémy nemají. Můžeme tudíž vzdělávat žáky s různými předpoklady společně a plně rozvíjet jejich potenciál.

Jak to tedy vypadá v praxi a jaký je rozdíl proti klasickému přístupu?

Například se do výuky zařazuje etická a osobnostní výchova, střídají se styly a formy učení a práce se žáky. Takže místo klasické frontální výuky, kdy učitel stojí před třídou, se používá skupinová forma. Nejen, že to hodinu ozvláštní a lépe se pak pracuje třeba s dětmi, které trpí hyperaktivitou, ale zlepšují se tím i komunikační schopnosti žáků. Hodina je interaktivnější, děti jsou vedeny k samostatnosti a k tomu, aby samy pracovaly s informacemi, udělaly si vlastní názor, uměly ho prezentovat, učily se respektovat názory svých spolužáků.

A jaký by měl být výsledný efekt?

Když jsou v jedné třídě děti z různého sociálního a kulturního prostředí, třeba i s dětmi postiženými, tak to přispívá mimo jiné k tomu, že se bourají předsudky. Děti se navzájem poznávají, méně nadanému žáku pomůže jeho spolužák, zdravý žák pozná, že existují i děti, které nevidí nebo nemohou chodit a v útlém věku se naučí s takovými lidmi jednat. To je samozřejmě ideál. Jde nám o to, aby školství, za které je odpovědný stát, nereprodukovalo společenské stereotypy, ale dávalo všem stejnou příležitost. Jak s ní potom každý naloží, záleží pouze na něm.

V čem spočívá práce vašeho centra?

Důležitá je role učitele, který musí umět pracovat s různými typy žáků, což je jedna z věcí, se kterou školám pomáháme. Zajišťujeme školení, kde se učitelé naučí rozpoznávat nejen šikanu a nekázeň ale současně se mohou zdokonalit v různých stylech výuky a formách práce s žáky. Práce je hodně náročná a stresující, pedagogové často „vyhoří“ a nemají se o koho opřít, takže podpora center, jako je to naše, je důležitá. Každá škola je navíc specifická a má jiné potřeby. Někde mají problém s odlivem žáků, jinde se chtějí zlepšit v práci s menšinami. Spolupráce s námi je dobrovolná, školy proto musí zvážit, zda jim máme co nabídnout.

Lukáš Trnka

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 120 Kč

Úředníci ve skladech Expedient. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: platný průkaz na VZV, vysoké pracovní nasazení, smyls pro odpovědnost, dobrá pracovní morálka. Jde o práci jak venku, tak i v budově. Jedná se o kontrolu, nakládku a vykládku roštů aj., Životopisy zasílejte na výše uvedený email.. Pracoviště: Lichtgitter cz spol. s r.o., U Lékárny, č.p. 1366, 735 35 Horní Suchá. Informace: Anna Wojtková, +420 596 496 571.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 21 160 Kč

Úředníci v oblasti daní odborný referent/vrchní referent v Oddělení kontrolním III. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4440633, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 6. června 2018 tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 321520 odborný referent/vrchní referent v Oddělení kontrolním III - Karviná“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště v karviné, Zakladatelská, č.p. 974, 735 06 Karviná 6. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 18 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro práce na železniční trati traťoví dělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: mzda: bude dohodnuta u osobního jednání, dle zkušeností a dovedností;, mzda: + 50% premie;, Požadavky: strojnický průkaz, řidičský průkaz skupiny B, C., svářečský průkaz je pouze výhodou, možno u zaměstnavatele dodělat., KONTAKT: předem telefonicky a dohodnout schůzku. Pracoviště: Sanre, spol. s r.o., Lidická, č.p. 219, 735 81 Bohumín 1. Informace: Svatopluk Čuba, +420 606 656 618.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři elektrikáři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe: 5 let;, Způsob kontaktu: osobně od 7.00 hod. do 15.00 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Karel szewieczek - orlová, Slezská, č.p. 96, 735 14 Orlová 4. Informace: Szewieczková, +420 734 570 788.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noc kostelů se letos popáté konala také v Dětmarovicích, v tamním kostele svaté Máří Magdalény.
13

Opisování ikon, historie vzácných varhan a další zajímavosti Noci kostelů

Ilustrační foto

Tam, kde rostou budoucí stars i underground

Chodníky nejsou dokončené, stavbaři budou platit penále

Každý den 25 tisíc korun. K takové pokutě se zavázaly firmy, které vysoutěžily zakázku na rekonstrukci chodníků podél Dlouhé třídy v Havířově.

Seniorům do bytů požární hlásiče

Do mnoha bytů v regionu pořizují města, soukromé společnosti, ale i kraj hlásiče požáru či detektory oxidu uhelnatého. Nejohroženější skupinu podle nich tvoří senioři.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Sazeničky na zahrádku? Nebo na balkon do truhlíku

Dát do země sazeničku rajčat nebo třeba feferonky a vypěstovat si vlastní úrodu? Lákavá představa, a nejen pro ty, kdo bydlí v rodinných domcích a mají své vlastní zahrádky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT