„Potřeba provozovat policii s nižšími náklady se projeví zejména v tom, jaké podmínky budou mít zaměstnanci policie při práci. O tom, zda je reálné, že by se úspory projevily na kvalitě služby poskytované veřejnosti, se bude v nejbližších týdnech a měsících jednat,“ uvedl René Tichý, náměstek ředitele pro ekonomiku Krajského ředitelství policie v Ostravě.

Podle návrhů ministerstva se má šetřit především na platech a investicích. „Omezí se i některé výdaje na provoz. Není však možné, aby se omezovala hlídková služba, občan nesmí pocítit, že policie šetří. Policisté tak budou mít nadále k dispozici i služební vozidlo, ale bude více pěších hlídek,“ uvedl mluvčí karvinské policie Jaroslav Kus.

Podle jeho slov se plánují i další opatření, ale do jakých policejních aktivit zasáhnou, se zatím neví. Podle plánu také pokračuje výstavba nové služebny v Orlové, která by měla být dokončena příští léto.

„Škrty by neměly stavbu ohrozit. Policisté by měli mít k dispozici nějaké kulturní prostředí, kde mohou pracovat a přijímat občany, kteří se na policii obrátí o pomoc,“ dodal Kus.

Do konce roku se tak počítá s vybudováním nových recepcí na obvodních odděleních v Havířově-Šumbarku, Karviné-Mizerově a Českém Těšíně.

S méně penězi bude hospodařit i sbor hasičů. Ti však podle slov mluvčího Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petra Kůdely šetří již delší dobu a zastavení žádných rozsáhlých investic na Karvinsku tak nehrozí, protože se zde ani žádné neplánovaly.

„Zatím se konkrétně neví, jak se úspory projeví na provozu, všechno se teprve bude vyjasňovat. Ale co se týče investic, ty se dají dohodnout i s jednotlivými městy či s krajem, takže hasiči nejsou závislí jen na rozpočtu ministerstva,“ připomněl Kůdela.

Ministr vnitra Radek John počítá pro příští rok se snížením platových tarifů o 10 procent. Chce tím, jak již dříve uvedl, zamezit propouštění. „Splnil jsem slib, že nedovolím, aby se příslušníkům policie a Hasičského sboru sahalo na peníze už letos. V následujících letech chceme posílit fond určený na odměny, aby velitelé měli možnost motivovat své podřízené,“ prohlásil již dříve ministr.

Lukáš Trnka