"Nemáme žádné zásoby krmiva. Ani peníze, za které bychom ho koupili. Na zničených polích je nulová úroda. Celková škoda je přes dva miliony korun," prozradila farmářka.

Přemýšlela i o tom, že podnikání v zemědělství skončí. Tyto myšlenky ale nakonec musí zapudit. "Krávy jsou připuštěné a na jatka nemůžou. Navíc máme na podnikání úvěr a ručíme vlastním domem. Nemůžeme skončit, i kdybychom chtěli," říká podnikatelka z Bohumína-Pudlova.

Povodně její hospodářství zničily v roce 1997 a letos znovu. Tentokrát statek ale neměla pojištěný. "V roce 1997 jsme od pojišťovny něco dostali. Pak nás ale už nikdo pojistit nechtěl," doplnila s tím, že největší škody letos voda napáchala na polích a uskladněném krmivu.

Před několika dny společně s manželem vyjeli na sklizeň. Věřili tomu, že se urodilo alespoň na místech, kde nebyly naplaveniny. "Máme 100 hektarů. Ty nám vždy zajistily dostatek siláže, šrotu a sena na celou zimu. Letos se ale neurodilo vůbec nic," tvrdí.

Jana Marcolová se už o pomoc obrátila i na vládu, ministerstvo, kraj, agrární komoru a také bohumínskou radnici. "Požádala i o finanční podporu. Budeme to projednávat na zastupitelstvu v září," řekl starosta Petr Vícha. Nepředpokládá však, že farmářka uspěje. Celkem Marcolovým pro přežití zimy chybí krmivo za 200 000 korun.

Pudlovu, kde statek Marcolové leží, chybí protipovodňová ochrana. Povodí Odry výstavbu hrází nemá v plánu, protože to je údajně neekonomické. Sousední Vrbice by se v budoucnu ochrany dočkat měla. Tam ale výstavbě hrází brání neochota majitelů pozemků prodat svůj majetek.

Starosta Bohumína však věří tomu, že se nakonec ochrany před velkou vodou dočká nejen Vrbice, ale i Pudlov. "Věříme, že se rozhodnutí Povodí Odry nestavět v Pudlově hráze, zlomí. Zvláště po těchto posledních zkušenostech. Město je proto ochotno se finančně podílet na přípravě projektů," dodal Vícha.