„Teď už to není jen o penězích a platech, je to o tom, že se mohou omezovat směny. S tím, jak se budou snižovat peníze na provoz, se mohou prodloužit dojezdové časy a může skutečně dojít ke snížení bezpečnosti občanů,“ řekla Gizela Chládková, krajská koordinátora Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Podle mnohých bude mít snížení tarifních platů o 10 procent řadu dalších důsledků, které povedou k tomu, že policisté ztratí z výplatní pásky mnohem více.

„Mohu říct, že vládne frustrace. To není jen snížení tarifu, ale projeví se to také na proplácení směn, takže ve výsledku ty platy půjdou dolů o takových 15 – 17 procent,“ odhaduje Pavel Kopel, policista a předseda policejních odborů v Bohumíně.

Už v červenci navíc strážníci v řadě krajů včetně Moravskoslezského přišli o část odměn. Na příkaz z Krajského ředitelství v Ostravě byly sníženy rizikové příplatky, příplatky za směnný provoz a za vedení.

„Od začátku roku věděli, že z Prahy dostanou méně peněz, ale snížili to až od minulého měsíce, takže je ten propad mnohem citelnější, u některých je to až pět tisíc korun,“ vysvětluje Libor Ptáček, policista a předseda základní organizace policejních odborů v Havířově.

Jede se do Prahy

Demonstrovat v Praze proti krokům ministra se chystá spousta policistů i z karvinského okresu.

„Účast bude velká, ozývají se nejen ze základní organizace, ale i řadoví policisté. Vše však záleží na tom, jak budou mít služby, zda nebude nějaká krizová situace nebo bezpečnostní akce a podobně,“ uvedla Gizela Chládková.

Odborový svaz hodlá s ministrem vnitra o jeho návrzích jednat, zdá se však že kompromis se bude hledat velmi těžko. Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR, včera na toto téma jednal společně se zástupci dalších odborových organizací s premiérem Petrem Nečasem.

„Jsme represivní složka, takže sympatie veřejnosti získáváme jen těžko. Policisté jsou ale normální lidé, kteří mají půjčky a hypotéky a spoléhají na to, že je budou moci splácet a pokud ještě sníží tarif, tak to pro mnohé bude likvidační,“ tvrdí Libor Ptáček.

Lukáš Trnka