Nařízení zakazující provozovat jakoukoli hlučnou pracovní činnost platí po celou neděli a svátek. Vedení obce tím chtělo docílit především omezení obtěžujícího sekání trávy, používání křovinořezů, řezání dřeva na cirkulárkách a podobné činnosti.

Jak se mohl Deník na vlastní uši přesvědčit, v neděli v obci panuje skutečně až neuvěřitelné ticho. Stavba rodinných domů jsou opuštěné, lidé provádějí maximálně práce, u kterých nepotřebují hlučné zařízení. Před desátou hodinou se sice Finskou ulicí rozlehl zvuk cirkulárky, trval však jen několik sekund.

„Máme zkušenost, že lidé nové nařízení respektují, a to s ohledem na své sousedy. Je možné, že už také zabrala další novinka, kterou je činnost strážníků,“ řekl místostarosta Josef Žerdík.

Strážníci jsou v hornosušských ulicích od poloviny prázdnin. Nejsou zaměstnanci obce, ale sousedního Havířova, se kterým radnice uzavřela dohodu. Hlídky nekontrolují pouze dodržování nedělní vyhlášky, ale kontrolují vše, co souvisí s bezpečností a veřejným pořádkem. V obci je sice obvodní oddělení Policie ČR, ta však na standardní dohled nestačí.