Už dnes by se měly v některých karvinských domácnostech radiátory rozehřát, jinde se zatím vyčkává. První dodávky tepla měla společnost Dalkia, která zahřívá byty v Karviné, spustit již včera večer. Dnes by již mělo teplo proudit naplno.

„Kolegové měli zajištěn s předstihem souhlas dostatečné většiny nájemníků s tím, abychom začali s vytápěním k prvnímu září, kdy začíná topná sezona. Proto plánujeme k tomuto dni dodávku spustit,“ řekl v úterý mluvčí společnosti Dalkia Milan Wagner.

Když není vůle nájemníků, čeká se na nepříznivé počasí. Tak tomu je například v Českém Těšíně.

„Topit bychom začali, kdyby teplota klesla po tři dny za sebou pod hranici třinácti stupňů Celsia. Zatím takové vyhlídky počasí nejsou, takže si nemyslím, že by se v nejbližších dnech začalo s vytápěním,“ uvedl Josef Gabzdyl, ředitel Bytového podniku Český Těšín, který teplo tamním domácnostem zprostředkovává.

Podle Gabzdyla by lidé příliš brzkou dodávku tepla nevítali. „Na jednu stranu by pro nás bylo ekonomicky výhodné, začít topit již ve středu, ale dobře víme, jaké by nás čekaly reakce lidí. Z mých zkušeností vím, že jsou šetřiví a že by to většina z nich nesla negativně,“ podotkl ředitel.
S dnešním dnem by ještě teplo nemělo proudit ani do bohumínských domácností. „Zatím se čeká, zda teplota spadne trvaleji pod hranici 13 stupňů a kdy bude technicky možné dodávku tepla vůbec spustit,“ uvedl Pavel Kučera z BM servisu.

Nejisté je i to, kdy se ohřejí lidé v orlovských domácnostech. Tamní dodavatel tepla – společnost SMO – spustí dodávky tepla v závislosti na dohodě velkých odběratelů a města.