Olši plní rozvodněné přítoky z beskydských vrchů, kde byly srážky v úterý a v noci na středu nejvydatnější. Meteorologové přiznali, že s tak vydatnými srážkami nepočítali. Jejich předpovědi hovořily o maximálně 100 mm. Na vrchu Slavíč to však bylo až 190 mm. Srážky se měří na ploše jednoho metru čtverečného. V přepočtu tak 1 mm činí 1 litr.

„Skutečně, srážky byly velmi vydatné, a to zejména v Beskydech. Na Slavíči bylo za 24 hodin naměřeno 190 milimetrů srážek. Voda stékala jak do Morávky, tak říčkou Lomnou do Olše,“ potvrdil šéf dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Na beskydských tocích vodohospodáři hovoří o pětileté vodě. „V průběhu středy sice bude ještě pršet, ale situace už bude doznívat. Nejhůře na tom je Olše, která není regulována žádnou přehradní nádrží. Na ostatních tocích můžeme průtok upravovat. Například z Těrlické přehrady jsme si mohli v úterý dovolit odpouštět větší množství vody v době, kdy Olše ještě nestoupala. Ve chvíli, kdy se hladina začala zvyšovat, jsme odtok zmírnili. Ve středu ráno jsme se rozhodovali pro přepouštění vody z Morávky přivaděčem do Žermanické přehrady. Tím ulehčíme Morávce a Ostravici,“ dodal Pagáč.

V pohotovosti jsou stále hasičské jednotky, které v noci stavěly bariéry z pytlů s pískem. „V celém kraji máme evidováno od úterního rána na 160 zásahů. Nikde nemuselo být přikročeno k evakuaci a nebylo hlášeno ani žádné zranění,“ informoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Petrůvka se vylila do polí

Situace v Petrovicích byla ve středu po ránu relativně klidná. Říčka Petrůvka se na „tradičních“ místech vylila z koryta, zalila ale jen pole a zahrady. „Máme vodu jen na zahradě. Situace je lepší než při povodni v květnu,“ prozradil muž u domu v petrovické části Pustky, který však preventivně vynášel věci ze sklepa.

V úterý večer však bylo v tomto místě živo. Lidé bydlící v blízkosti vody tahali věci ze sklepů do vyšších pater, hospodářská zvířata stěhovali k příbuzným nebo známým, kteří nejsou v ohroženém pásmu. Tam, kde se Petrůvka vylévá pravidelně, vozili hasiči pytle s pískem. „Napytlovali jsme okolo 700 pytlů a rozvezli lidem, aby postavili hráze, kde to je potřeba a ucpali před dveřmi do domů. Ráno je ale situace relativně klidná,“ řekl hasič Tomáš Blatoň.

Že je situace klidnější než počátkem léta, v tom se shodují všichni oslovení. Petrovičtí jsou navíc za záplavy zvyklí. Nejhorší situace je v Dolních Marklovicích u dřevěného kostela a na Pustkách.

V Českém Těšíně se ve středu 6 hodin ráno dostala řeka Olše na třetí stupeň povodňové aktivity. Momentálně je na úrovni 406 centimetrů. „Srážky jsou enormní, nepamatuju si, abychom se někdy v průběhu jednoho dne dostali z obvyklé hladiny na třetí povodňový stupeň," říká starosta Vít Slováček.

Situaci už od úterního večera monitoruje a řídí krizový štáb. „Jsme ve stálém spojení i s krizovými štáby měst zpět po toku řeky, tedy v Třinci a Jablunkově, kde stejně jako u nás nyní hustě prší.

Starosta Vít Slováček nechal ještě v úterý večer preventivně rozmístit dobrovolným hasičům Český Těšín – Centrun a Český Těšín Mosty pytle s pískem ve třech lokalitách: Na Potoku Šadový a Rakovec a v ulici Rybářská.

„V městské části Stanislavice v důsledku podmáčení spadl strom, který zatarasil ulici Pod Bučinou. Hasiči jej pořezali a ulice by měla být už opět průjezdná,“ řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Hasiči z obcí podél Olše jsou v pohotovosti

Vodní vlna valící po proudu Olše k soutoku s Odrou za Bohumínem udržuje lidi z radnic a především hasiče v pohotovosti. Ve Věřňovicích vystoupala hladina Olše na čtyři a půl metru a hasiči situaci neustále monitorují.

„Zatím máme druhý stupeň povodňové aktivity, ale hladina stále stoupá, proto jsou hasiči v pohotovosti a mají připraveny pytle s pískem,“ řekl v poledne starosta Dolní Lutyně, pod kterou Věřňovice spadají, Pavel Buzek. Rekordní výši hladiny tady zaznamenali letos v květnu, kdy se voda dostala až do výše sedm a půl metru.

Také v Bohumíně čekají, kolik vody řekou Olšíe z Beskyd přiteče. „Momentálně se nic dramatického neděje, situaci sledujeme hlavně v oblastech Nové Vsi a Kopytova,“ uvedla mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Odra, která Bohumínem teče ve směru od Ostravy, je zatím na prvním stupni povodňové aktivity. „Kulminaci hladin řek očekáváme v odpoledních hodinách,“ dodala.

Tomáš Januszek, Libor Běčák