„Snažili jsme se slavnosti připravit tak, aby se horníkům a jejich rodinám líbily. Především Helenu Vondráčkovou a Jiřího Korna jsme přemluvili k mimořádnému společnému vystoupení, bude to letos jejich jediný společný koncert,“ uvedla Jitka Haladová z útvaru komunikace OKD, která má přípravu akce na starosti.

Slavit se bude v sobotu 4. září a hned na třech scénách. Na náměstí, v amfiteátru a na scéně Nadace OKD. Ale ještě než vypukne zábava, uctí krojovaná horníci společně s vedením zdejších dolů půl hodiny před polednem u budovy Slezské univerzity památku zesnulých horníků. V pravé poledne pak proběhne hornická bohoslužba v kostele Povýšení sv. Kříže ve Fryštátě.

Poté už se lidé mohou těšit například na koncert Májováku či vystoupení populárního baviče Zdeňka Izera. „Zvláštní atmosféru bude mít určitě i koncert Martina Chodúra, jeho tatínek totiž pracuje v naší sesterské společnosti,“ řekla Jitka Haladová.

Těsně po sedmé hodině večer na náměstí společně zazpívají Helena Vondráčková s Jiřím Kornem a hudební program uzavře česká metalová kapela Arakain.

Na své si přijdou také ti, kteří rádi pomáhají. „V Karviné na náměstí i v parku se lidé budou moci seznámit s aktivitami více než tří desítek neziskových organizací, které podporuje Nadace OKD, a mohou se s nimi třeba domluvit na spolupráci. A každý může udělat dobrý skutek přímo na místě,“ řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Na své si o víkendu v Havířově přijdou také děti, ty se mohou těšit třeba na areál pro děti se skákacími hrady, hrátky s klaunem Chytrolínem, zvířátka z nafukovacích balónků, stan TeePee se spoustou soutěží a lukostřelbou. V sobotu odpoledne proběhne i soutěž v přetahování lanem.

Pro karvinské hospodyňky je připravena i sladká soutěž. „Připravujeme tradiční soutěž o nejlepší buchtu. Těšíme se, že hospodyňky jich upečou co nejvíce a naopak návštěvníci že jich co nejvíce koupí, protože výtěžek půjde celý ve prospěch hornických sirotků,“ upřesnila šéfka výboru maminek Občanského sdružení svatá Barbora Marta Szamaránská.

LUKÁŠ TRNKA