Generální rekonstrukce, při které navíc na školním dvoře vyrostla nová tělocvična a jeden pavilon je o patro vyšší, trvala od loňského července.

„Škola je z části přestavěná, má nová okna, střechu a na všech pavilonech se skví nová barevná fasáda,“ pochlubil se ředitel školy Bohumil Zmrzlík.

Kromě z venku viditelných vylepšení je třeba vyjmenovat také nové vnitřní vybavení, novou jídelnu i kuchyň, druhou tělocvičnu. Na jednom z pavilonů se zvedalo patro, kde jsou čtyři zbrusu nové jazykové učebny. Nová moderní technika je také v odborných učebnách.

„Cílem této rozsáhlé modernizace bylo vytvořit kvalitní podmínky pro vzdělávání. Tím, že máme dvě tělocvičny, nemusí žáci chodit na sedm ráno anebo se už cizí jazyk nevyučuje v kuchyňce, ale v moderní učebně s audiovizuální technikou,“ vyjmenoval ředitel školy výhody zmodernizované školní budovy.

Modernizace školy přišla na 70 milionů korun. Část nákladů zaplatilo město (asi 22 milionů korun), ale velkou část investice pokryla osmačtyřiceti­milionová dotace z fondů EU.

Pětačtyřicet let stará ZŠ Mendelova patří mezi největší školy v Karviné a momentálně má 450 žáků. Při slavnostním otevření, které proběhlo za přítomnosti vedení města, šli porvé do školy i tamní prvňáci. Děti jsou rozděleny do dvou tříd a také si odbyly svůj křest v podobě pasování prvňáků.

Podle Petra Jurase, náměstka primátora pro školství, se město rozhodlo pro tak nákladnou rekonstrukci poté, co v roce 2007 provedlo optimalizaci škol na sídlišti Hranice.

„Ve třech školách byl tehdy nadbytek míst, a proto jsme jednu uzavřeli. Peníze, které se takto ušetřily, jsme nyní mohli vložit do generální rekonstrukce ZŠ Mendelova,“ vysvětlil Juras.

Během prázdnin proběhla také rekonstrukce polské základní školy v Karviné-Fryštátě a modernizace kuchyně ZŠ Cihelní, která přišla na 5 milionů korun.