Dva vlastníci, město Karviná a společnost RPG, se brzy dají do práce a nový vzhled dostanou nejen prostory náměstí, ale také obytné domy, které jej obklopují.

Součástí oprav bude také restaurace původní sochařské a sgrafitové výzdoby na stěnách domů. Ta zobrazuje řadu hornických a dělnických motivů, které k nedávné minulosti města neodlučitelně patří.

„Samozřejmě se počítá s tím, že všechny plastiky a sochy budou zachovány, opraveny a rekonstruovány, byť se tím celý projekt prodraží,“ uvedl Petr Handl, mluvčí společnosti RPG.

K renovaci dojde i přesto, že náměstí není oficiálně v seznamu památek. „Město Karviná ohledně opravy náměstí oslovilo Národní památkový ústav a požádalo o radu a pomoc. Karvinská radnice má totiž zájem, aby se opravy provedly šetrným způsobem,“ uvedla Andrea Stanieková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu. Citlivě se tak bude přistupovat k barvám a tvarům fasád i dalším prvkům typickým pro tento styl.

Náměstí Budovatelů vzniklo v roce 1954 podle návrhů brněnského architekta Arnošta Krejzy. Již o rok dříve se podle jeho projektů začalo stavět sídliště kdysi nazývané Stalingrad. „Náměstí Budovatelů je typická ukázka socialistického realismu a uvažuje se o tom, že se prohlásí za památku, proto se tam s kolegy brzy chystáme a budeme vyhodnocovat jeho historický význam,“ přiznala Stanieková.

Památkáři však investorům nedovolí domy zateplit. „Smíme jen opravit okna, fasády a střechy. Zateplení zamítli krajští památkáři už před námi společnosti RPG s odůvodněním, že by to narušilo charakteristický styl Sorely (styl socialistického realismu – pozn. red.),“ uvedla Šárka Swiderová, mluvčí Karviné.

Náměstí Budovatelů ani přilehlá zástavba oficiálně nejsou památkově chráněnou zónou a podle slov karvinské mluvčí město o něco takového ani neusiluje. „Myslíme si, že zateplení bytových domů by zvýšilo komfort bydlení a zamítavý přístup památkářů není v tomto ohledu to nejlepší. Věříme, že je časem přesvědčíme, co je pro obyvatele lokality lepší, a stanovisko změní,“ dodává Swiderová.

Také společnost RPG již má s rekonstrukcí podobných staveb zkušenosti. „Nesetkáváme se s tím poprvé, například v památkové zóně Sorela v Ostravě-Porubě či v Havířově to bylo podobné. Takže s památkáři žádné problémy nemáme a rádi jim vyhovíme,“ uvedl Handl.

Na kompletně opravené náměstí se mohou lidé těšit na jaře příštího roku. „Pochopitelně náměstí můžeme začít upravovat až po dokončení oprav domů. Tedy až poté, kdy opraví své domy společnost RPG i my,“ řekl již dříve v rozhovoru pro Deník primátor Karviné Tomáš Hanzel.

„Opravíme šest našich domů, z dotace poté zaplatíme nové chodníky, zeleň, opravu cest a novou cyklostezku. Nakoupíme také nové lavičky či osvětlení,“ přiblížil plány primátor.

"Náměstí Budovatelů není velkolepé, přesto má svou historickou hodnotu," říká Andrea Stanieková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu

Náměstí Budovatelů v Novém Městě čeká v následujících měsících rozsáhlá rekonstrukce a kromě běžných oprav se investoři budou zabývat také dobovou výzdobou budov, kterou chtějí renovovat. K problematice se vyjádřila Andrea Stanieková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu, která se projektu věnuje.

Kdo přišel s návrhem zabývat se náměstím z památkářského pohledu?

Iniciativa, abychom se tomuto věnovali, přišla částečně od vedení města, ale částečně také od nás památkářů. Já jsem ráda, že magistrát Karviné dokáže historickou hodnotu těchto míst ocenit a má zájem se o ně starat.

Co je zde nejzajímavější?

Z celého Nového Města jde především o Náměstí Budovatelů a domy, které ho lemují. Ty jsou čistou ukázkou socialistického realismu padesátých let a svou historickou hodnotou jsou srovnatelné s podobnými stavbami v Havířově nebo v Ostravě-Porubě.

Můžete města v tomto ohledu porovnat?

V Ostravě a Havířově jsou tyto stavby monumentálnější, obsahují spoustu architektonických prvků, díky kterým vypadají velkolepě. Naproti tomu Náměstí Budovatelů bylo stavěno komornějším stylem, což mu však neubírá na historické hodnotě, spíše naopak. Důraz se kladl na umělecko-řemeslnou část výzdoby, proto zde nechybí grafitové motivy na zdech a sochy. Sorela (socialistický realismus, pozn. red.) v Rusku napodoboval historické slohy, u nás je jiný a ovlivnila ho i česká renesance, což je v Karviné hezky vidět.

Jsou v této části i jiné zajímavé stavby?

Okolní zástavba je dekoračně jednodušší, ale zase je zajímavá z urbanistického hlediska. Domy jsou dobře rozvrženy, celý prostor je snadno čitelný – obsahuje spoustu domů s průjezdy a hodně zeleně. Budovy jsou také velmi dobře zachovalé, přestože byly postaveny před více než padesáti lety. A díky tomu, že neprodělaly žádnou výraznou rekonstrukci, tak jsou autentické.

Jaká práce vás teď v Karviné čeká?

S kolegy se tam chystáme a budeme hodnotit, zda má náměstí šanci na prohlášení za kulturní památku. Takže nejprve musíme vypracovat návrh, jenž se následně pošle na Ministerstvo kultury, které jediné může kulturní památky vyhlašovat. Je předčasné bavit se o tom, jak by to mělo vypadat, za památku lze prohlásit jeden dům nebo i celé náměstí. Samozřejmě také záleží na tom, jak dopadne plánovaná rekonstrukce, může situaci pomoct, ale i uškodit.

Lukáš Trnka