Již v těchto dnech u domů začala úřadovat těžká technika. Plánovaná demolice zapadá do bohumínského programu nulové tolerance, kterou tamní radnice již před léty vyhlásila.

„Je to vůbec první demolice, do které jsme se v rámci naší Nulové tolerance pustili. V této lokalitě máme dohromady sedm problémových domů. Dva z nich jsou už prázdné a řešíme jejich využití se soukromým developerem. Další dva právě bouráme, třetí dům padne k zemi v příštím roce a demolice posledních dvou domů přijde na řadu už za dva roky. Mezitím dokončíme změnu územního plánu a celou lokalitu připravíme pro rodinnou i bytovou zástavbu,“ nastínil plány radnice starosta města Petr Vícha.

Město chce v lokalitě postupně vybudovat kanalizaci, komunikace a veřejné osvětlení. Pozemky poté nabídne zájemcům. „Nevylučujeme ale ani možnost, že bychom nějaký z bytových domů postavili sami,“ podotkl Vícha.

Jaký je cíl tohoto radikálního řešení? „Cílem je, aby se z ghett stávaly postupně dobré adresy. Postupujeme tak, že volné byty už znovu neobsazujeme a jakmile je dům prázdný, pustíme se do jeho rekonstrukce, nebo naopak demolice. Z 250 bytů v problémových oblastech už máme 130 prázdných,“ shrnul Vícha.

Poučí se z bohumínského příkladu i v Karviné, kde nulovou toleranci také před časem vyhlásili? Podle zástupců města není vyloučena varianta, že by v budoucnu mohlo dojít k demolicím domů v lokalitě Vagonka.

„Je to jedna z variant. Zatím se ale přikláníme k tomu řešení, naučit zdejší lidi normálním návykům,“ shrnula mluvčí radnice Šárka Swiderová.