Firma totiž v minulých dnech oznámila, že zahájila vyjednávání o výši smluvního nájemného. Koncem roku 2010 totiž končí státem řízená regulace nájemného a od ledna 2011 se trh s nájemným uvolní.

„Naše společnost si od deregulace slibuje především narovnání vztahů mezi pronajímatelem a nájemcem a více prostředků na investice do bytového fondu,“ tvrdí mluvčí společnosti CPI Byty Michaela Winklerová.

Pro nájemníky CPI Byty (bývalých Bytů Třinec), kterých je v Třinci a Českém Těšíně okolo čtyř tisíc, to znamená individuální pohovory o nové ceně nájemného. To je v současnosti v obou zmiňovaných městech stejně – 38 korun za metr čtvereční.

„Obeslali jsme nájemníky s výzvou, aby se dostavili na konkrétní místo, kde s nimi budeme výši smluvního nájemného projednávat formou dodatku ke stávající nájemní smlouvě. Chceme, aby smluvní nájemné odráželo stejné podmínky, jako je tomu v případě tržního, tedy velikost bytu, atraktivitu lokality, dostupnost a podobně,“ řekla mluvčí CPI Byty Winklerová.

Přesnou výši smluvního nájemného Deníku neprozradila, nicméně mělo by se podle ní pohybovat mezi 40 a 80 korunami na metr čtvereční, v závislosti na uvedených podmínkách.

„Proto chceme jednat s každým nájemníkem zvlášť,“ popsal představy společnosti Daniel Bacík, jenž je odpovědný za obchodní politiku společnosti CPI Byty.

Podle něj nechce firma regulované nájemné okamžitě dorovnat na hladinu tržního. „Smluvní nájemné je určitý mezistupeň. Jeho postupným navyšováním bychom chtěli tržních nájmů dosáhnout do tří let,“ dodal Bacík s odvoláním na možné sociální dopady vyšších nájmů na lidi.

Ti jsou však podle zástupců Občanského sdružení Byty Třinec (OSBT), jenž sdružuje nájemníky, skeptičtí a někteří prý schůzky odmítají. „Někteří lidé, zejména ti, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou, odmítají jakákoli jednání o zvyšování nájmu. Říkají, že na výzvy ke schůzkám nebudou reagovat,“ tvrdí zástupce OSBT v Českém Těšíně René Samel.

Mluvčí CPI Byty na to reagovala tvrzením, že v takovém případě podá firma na konkrétního nájemníka žalobu a spor bude rozhodovat soud.