Jádrem sporu je mimo jiné to, že se z domu, kde byl bezbariérový přístup k poštovním schránkám a bezbariérový vchod, stalo obydlí plné překážek. V době, kdy se jinde investují nemalé peníze do bezbariérových přístupů, vypadá tento krok nelogicky.

Schránky se totiž přesunuly na druhou stranu domu, kde se k nim jinak, než přes několik schodů nikdo nedostane. To samozřejmě vadí lidem, kteří jsou v pohybu omezení.

„Já i manžel jsme pohybově omezeni, takže nám bylo vybírání pošty prakticky znemožněno. V tomto domě bydlí rodiny s dětmi do 3 let, starší občané a těžce nemocní občané ZTP. Problém mají i staří a hendikepovaní lidé, kteří sem chodí na návštěvy. I ke zvonkům je přístup jen po schodech a tak, kdo nemůže, čeká venku, až půjde kolem náhodný obyvatel domu, který mu bude ochoten otevřít vchod z druhé strany domu,“ uvedla Růžena Morcinková.

Ta si nevzpomíná, že by na nějaké členské schůzi projednávala či dokonce schvalovala změna dispozic hlavního vchodu a poštovních schránek. „Mluvilo se pouze o cenách oprav týkající se výměny vchodových dveří, elektronického odemykání a tím zajištění uzavření domu,“ podotkla členka družstva.

Paní Morcinková tak obvinila představenstvo družstva v čele s předsedkyní Danielou Sitaiovou, s tím, že se jednalo „o nás bez nás“, a že nerespektováním stavebního zákona a bezbariérové vyhlášky došlo ke snížení ceny domu.

„Dovoluji si Vás upozornit, že stavební úřad nám dal povolení na opravu vchodu v tomto provedení. Co se týká invalidních spoluobčanů, nevím, které máte na mysli. Pokud myslíte pana Morcinka, můj názor je takový, že pokud se vyjádřil, že pro něj nejsou problém schůze někde ve škole, nebo někde v restauraci, tak si jistě poradí i s vybíráním pošty ze schránek,“ vžila se do role lékaře Sitaiová v reakci na dopis dalšího člena družstva Pavla Fabiána, který se přidal na stranu Růženy Morcinkové.

Podle Morcinkové nejsou provedenými změnami nadšeni ani matky s kočárky, cyklisté, či poštovní doručovatelky. „Nechtějí jít ale do sporu,“ míní Morcinková.

„Škola i restaurace Dvorana, které pan Morcinek upřednostnil před schůzí ve třináctém patře domu, mají bezbariérový přístup, takže v tom jste se trochu spletla. I já budu jednou starší a bude mi dělat problém po těch schodech zajít,“ oponoval v reakci na dopis předsedkyně družstva Pavel Fabián.

Na místě se byl minulý týden podívat i zástupce stavebního odboru karvinského magistrátu, který si zapsal poznámky obou znesvářených stran a přislíbil, že se tím bude odbor zabývat.

Kdo vlastně o přesun schránek k bariérovému přednímu vchodu stál? Zřejmě několik mladších členů družstva, kteří si ušetří pár metrů chůze. Na to, že tím přidělali vrásky na čele jejich starším, hendikepovaným sousedům, zřejmě nepomysleli.