„Stav osvětlovací soustavy Víceúčelové haly již delší dobu nesplňoval podmínky pro osvětlení haly, kde se hraje lední hokej. Proto město během léta zajistilo výměnu osvětlovací soustavy za moderní, která skýtá zářivkové osvětlení s elektronickými předřadníky. Ty zajistí podmínky rovnoměrného osvětlení, příznivého barevného podání a nesporně vyšší spolehlivost a efektivitu,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Zářivkové osvětlení umožní využití světelných efektů na ledové ploše, jelikož světlenými zdroji lze měnit intenzitu osvětlení v plném rozsahu v řádu milisekund. Životnost světelených zdrojů se pohybuje v rozmezí dvaceti až pětadvaceti tisíc provozních hodin a jejich pořizovací cena je nesrovnatelně nižší oproti cenám rtuťových výbojek. Provozovatelé haly navíc ušetří i na elektrické energii, jejíž spotřeba rapidně klesne.

Rekonstrukce stála zhruba 5,6 milionu korun. Nové osvětlení ledové plochy Víceúčelové haly bude tak v současnosti jediné na Severní Moravě. Praxi s tímto osvětlením mají například na stadionech v Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a na Slovensku v Prievidzi.

„Nové osvětlení funguje od začátku září, ale na světelné efekty si musejí fanoušci ještě několik týdnů počkat. Vše je sice hotové, ale zařízení ještě nebylo zkolaudováno,“ vysvětlil manažer AZ Havířov Martin Potočný.