Radnice ve spolupráci s externími agenturami připravila řadu doprovodných akcí. První byla naplánována na středu, kdy se v Šumbarku na náměstí v Moravské ulici konala první část soutěže Havířovská pátračka a Kolečkování.

„Při soutěži Havířovská pátračka prověří účastníci fyzickou kondici i znalost Havířova. V této soutěži má šanci uspět každý, kdo se kolem sebe jen trochu dívá a zajímá ho dění ve městě. Hraje se o mobilní telefon a do pátečního finále se z tohoto kola dostane ten, kdo nejlépe zvládne pátrací trasu Šumbarkem,“ přiblížila soutěž mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Při kolečkování se mohou od 19 hodin projet všichni pod dohledem profesionálů, a to na jakýchkoliv dopravních prostředcích na vlastní pohon. K dispozici bude i půjčovna in-line bruslí – vlastní brusle jsou samozřejmě výhodou.

Evropský týden mobility podpoří i akce městské knihovny besedou pro seniory a imobilní občany se zástupci Slezské diakonie, akcí pro školy Nevidomí mezi námi, nebo další besedou s Přemyslem Vaňkem s názvem Automobil – má láska. Připravena je i fotografická soutěž pro amatéry Do Beskyd či Aleut cestujeme bez aut.

Zajímavá byla soutěž 24 hodin Le Kotrmelec. Začala ve čtvrtek. „Půjde o pokus provádět kotouly na náměstí Republiky rovných 24 hodin v kuse. Zapojit se může každý, kdo půjde okolo, nebo sem zamíří a pomůže k vytvoření nového rekordu. První kotoul je na pořadu v 17 hodin a pojede se i v noci až do páteční páté odpolední,“ uvedla před zahájením Pondělíčková.

O metání kotrmelců byl zájem a Havířované výrazně překonali svůj dřívější výkon. "Rozhodčí spočítali, že lidé, kteří si přišli udělat na náměstí kotoul, zdolali v souhrnu 24,5 kilometru. Aktivně se účastnili také naši extraligoví volejbalisté ze Slavie Havířov. Pátečního Běhu naděje se účastnilo 2300 běžců, převážně školáků," řekla mluvčí Pondělíčková.

Vězeňský desetiboj jako poutavá prevence před závislostmi
Vrcholem sportovního snažení všech Havířovanů by mělo být sobotní odpoledne, kdy se na náměstí Republiky uskuteční 5. ročník adrenalinové soutěže Útěk v řetězech. Akce však není jen sportovní zábavou pro milovníky adrenalinu. Na náměstí bude navíc připraven bohatý doprovodný program včetně možnosti poradit se na útěku z řetězů závislostí všeho druhu s odborníky z havířovského Centra drogové pomoci. Další zájemci mohou rozšířit řady účastníků vězeňského desetiboje se mohou přihlásit na internetových stránkách soutěže www.utekvretezech.com do pátku 17. září, nebo přímo na místě konání, v sobotu v pravé poledne. Vstup na atrakce i přihláška do soutěže je zdarma. Povinnou výbavou pro soutěžící dvojice jsou modré montérky.

Akce připravily i další obce

Karviná se do Týdne evropské mobility zapojí již tradiční cyklistickou akcí s názvem S kolem kolem Karviné. Startuje se v pátek 17. září u KSVČ Juventus mezi 14 a 16.30 hodin a cíl je ve Dvoře v Olšinách.

„Kromě toho pořádáme při této příležitost i výstavu výtvarných děl žáků základních a mateřských škol v Karviné, Dětmarovicích a Stonavě. K prohlédnutí budou tyto práce od 16. do 22. září v galerii ve foyer Slezské univerzity,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

Ve čtvrtek 16. září jsou především pro seniory připraveny besedy o silniční dopravě v Klubu důchodců v Hranicích a Ráji, na obou místech začínají v 16 hodin.

Orlovští zase budou v neděli sportovat. Orlovský běh za zdravím je určen cyklistům, běžcům i chodcům a prezence je od 13.30 do 14.45 hodin ve vestibulu DKMO. Start závodu je v 15 hodin.