Na letošních vánočních stolech bude proto nejvíce slivovice. „Tak špatnou úrodu jablek snad nepamatuji. Zcela minimálně pálíme třešňovici, višňovici, málo bude i hruškovice. Letošní sezonu nám zachrání švestky, těch se urodilo přes nepřízeň počasí až neočekávaně dost,“ zhodnotil tento rok majitel Palírny u zelené lípy ve Stonavě Ondřej Feber.

Dodal, že díky švestkám a polským klientům budou letos vyrábět ovocné destiláty do ledna. Jeho slova potvrzuje i Ladislav Tetera z Rychvaldské pálenice. „Špatný rok, špatná úroda. Příroda se vyčerpává, jednou dá více, jindy méně,“ hodnotí stručně letošní sklizeň.

Podle zkušeností Richarda Förstera z Pálenice v Horní Suché přichází špatné časy co dva roky. „Loni byla nadúroda, předloni to byla stejná bída jako letos, takže příští rok zase nebudeme stíhat všechno pálit,“ vysvětlil Förster.

Na letošní pálenku z jablek a hrušek, pokud nějaká bude, si lidé ještě pár týdnů počkají, nejprve je třeba připravit kvas. „Sezona nám začíná za týden, takže zatím nemohu říct, jestli něčeho bude vyloženě málo. To poznáme až podle toho, co lidé přinesou,“ říká opatrně Ladislav Tetera.

V Horní Suché v těchto dnech zpracovávají zbytky kvasu z minulého roku. „Švestek bude asi jako každý rok, ale s ostatním ovocem je to katastrofa. Přesto ceny nezvyšujeme, i když náklady šly nahoru. Ono už dnes je to tak na hraně, a kdybychom zdražili, tak se na to lidi vykašlou,“ domnívá se Förster.

Podle jeho slov nepomáhají ani obyvatelé z nedalekého Polska, kteří mezi jeho zákazníky nepatří. „Poláci sem nejezdí, asi je to pro ně už daleko. Navíc si nemyslím, že by měli lepší úrodu, bude to všude stejné,“ říká Förster.

Pálenice nabízejí pěstitelům ovoce legální způsob, jak svou úrodu proměnit v dobrou domácí pálenku. Zahrádkáři si tak ročně mohou pořídit až třivcet litrů čistého alkoholu, tedy až šedesát litrů padesátiprocentní pálenky. Domácí pálení je nejen nezákonné, ale může být i zdraví nebezpečné.

Tomáš Januszek, Lukáš Trnka