Zdravotníci se také chystají na demonstraci svolanou na 21. září do Prahy.

„Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, ale i jiné odborové organizace zásadně nesouhlasí s chystanými návrhy vlády. Samozřejmě, že příští týden pojedeme do Prahy na demonstraci, abychom ministrům jasně řekli, co si o tomto kroku myslíme,“ uvedla předsedkyně ZO OSZSP při Nemocnici s poliklinikou Havířov Monika Górná.

Zdravotníci mají malou naději na kompenzaci v podobě vyššího osobního hodnocení. Nemocnice totiž hospodaří se ztrátou, a zřizovatel proto na dorovnání mezd uvolní prostředky jen stěží.

„Nemám z čeho navyšovat, protože nemocnice je už tak ve ztrátě a příští rok dostaneme o pět procent méně od pojišťoven. Kraj by nám dofinancování ve ztrátě nepovolil,“ tvrdí ředitel Nemocnice s poliklinikou Havířov Jan Ferenc.

Podle něj může vést současná kritická situace ve zdravotnictví k tomu, že lékaři budou hromadně podávat výpovědi a může se stát, že by v příštím roce v důsledku toho musela nemocnice omezit péči, nebo zavírat některá oddělení.

O hromadných výpovědích hovoří i lékaři. Lékařský odborový klub chce přitvrdit při akci Děkujeme, odcházíme, kterou počátkem roku iniciovali začínající lékaři s požadavkem na dvojnásobné zvýšení svých platů.

„Nedivím se, že lékaři zvažují, zda za těchto podmínek v této zemi jako lékař dále pracovat. Smysl akce Děkujeme, odcházíme je v tom, že pokud s námi nebude veden adekvátní dialog, který by vyřešil celou situaci, jsme rozhodnuti podat k 31. 12. 2010 u svých zaměstnavatelů výpovědi,“ tvrdí předseda Lékařského odborového klubu Martin Sedláček.