Ježkům přitom tímto konáním škodí a dokonce porušují zákon na ochranu zvířat proti týrání. Například havířovský útulek ježky vůbec nepřijímá, protože se stará jen o domácí a chovná zvířata, která někomu patří.

Lidé někdy ježčata sbírají a vozí bez předchozího zavolání rovnou do záchranné stanice. Záchranáři většinou nedělají nic jiného, než že ježka odvezou zpět na místo, kde byl nalezen, což znamená pro záchranáře zbytečné výdaje.

„Tato zvířata se vůbec nesmí brát do rukou. Mladí ježci opouštějí v tomto období hnízda a staví se na vlastní nohy. Neznalí jedinci, kteří ježky nenechají volně v přírodě, jim ubližují. Apeluji na všechny, ať si ježků nevšímají. Pokud nejsou zranění, tak ať je nenosí ani k nám ani na záchranné stanice,“ řekla ředitelka havířovského útulku Max Dagmar Poláková, s tím, že nezajišťují ani odchyt netopýrů.

Když lidem vlétne do bytu netopýr, není to práce pro útulek, ale pro členy záchranné stanice. „Už jsme zaznamenali případy, že nám lidé kvůli tomuto problému volali a chtěli pomoc. My ale pouze zavolali na záchrannou stanici v Bartošovicích, která zajistila vše potřebné. Netopýr je totiž také chráněný živočich a my jeho odchyt ani nemůžeme provádět,“ vysvětlila Poláková.