Podle lídra ODS pro komunální volby Davida Maryšky vedení radnice podcenilo situaci a dostatečně netlačilo na Povodí Odry, aby hráze proti velké vodě urychleně budovalo.

„Za 13 let od katastrofálních povodní v roce 1997 se toho moc v této oblasti neudělalo. Vedení města se sice ohání tím, že stát, resp. Povodí Odry nemá na tuto investici prostředky, ale myslím si, že se pro to mohlo udělat víc,“ míní David Maryška.

Podle něj je třeba zkoušet hledat peníze na vybudování protipovodňové ochrany Bohumína i u jiných zdrojů než dosud. „Zatím nikoho nenapadlo zkusit Ministerstvo životního prostředí, z jehož rozpočtu by bylo možno takovouto investici financovat,“ tvrdí Maryška.

Současný starosta Petr Vícha, jenž kandiduje v komunálních volbách již popáté, připouští, že nedokončené dopravní stavby státu a protipovodňových hrází cítí jako nesplněný úkol.

„Vina však není plně na bedrech města, protože výstavba protipovodňových hrází je záležitostí Povodí Odry. Jak moc jsou hráze potřebné, se ukázalo i letos v květnu, kdy okrajové části Bohumína opět zalila velká voda. Povodeň sice nezpůsobila takové škody, jako před 13 lety, ale i tak poškodila stovky domů,“ konstatoval.

Stejně jako stavbu protipovodňových hrází nemůže podle něj město zcela ovlivnit kvalitu ovzduší. „Toto je úloha kraje a zejména státu. Ovšem právě jeho pomocí si nyní v době škrtů nejsme moc jisti. Přesto se nevzdáme a budeme bojovat a to nejen za čistější ovzduší a dostavbu protipovodňových hrází,“ tvrdí Vícha.

Lídr TOP 09 Tomáš Fodor předesílá, že reprezentuje zcela novou politickou stranu a tudíž postup radnice a dění ve městě může posuzovat pouze z pohledu řadového občana.

„Co se lidem určitě nelíbí, jsou dopravní problémy a ekologická zátěž některých městských částí způsobená současnou stavební aktivitou ve městě. Město jistě mohlo lépe koordinovat uzavírání úseků silnic, zvážit ekologickou zátěž jednotlivých městských částí,“ míní lídr TOP 09.