V porovnání s dalšími částmi republiky je to jednoznačně nehorší výsledek. Vinu na tom má především přirozená migrace obyvatel. Během sledovaného období se do regionu přistěhovalo 1011 lidí, zatímco „za lepším“ jich odešlo 2699. Rozdíl tak činí 1688 lidí.

„Úbytek je trvalý. Ještě radikálnější však byla situace v devadesátých letech minulého století, kdy mladí lidé hodně odcházeli z regionu za prací. Zhruba od roku 2000 už není úbytek obyvatel tak dramatický,“ přiblížila situaci v Karviné mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Přirozený úbytek obyvatelstva se do nepříznivé bilance promítá jen málo. V okrese se narodilo o 127 lidí méně, než kolik jich zemřelo. Na konci června tak na Karvinsku žilo 271 322 lidí. Žen bylo o 4418 více než mužů.

Vysoká je také rozvodovost, svateb se konalo 409, jen o 22 více než rozvodů.

Čísla z Karvinska se také výrazně podílejí na výsledku celého Moravskoslezského kraje, z něhož za prvních šest měsíců odešlo 2536 lidí.

Největší přírůstky zaznamenala Praha a Brno. V celém Česku pak na konci června žilo o 9000 lidí více než na začátku roku.

Odpověď na otázku, proč tolik lidí z okresu odchází, má možná další statistický ukazatel. Karviná totiž patří až na chvost pomyslné tabulky kupní síly obyvatelstva.

Nejvyšší kupní síla je tradičně v Praze a okolí, horší než Karvinsko jsou již jen okresy Hodonín a Bruntál.

„V porovnání s loňskými výsledky studie můžeme sledovat mírné zvyšování regionálních rozdílů v úrovni kupní síly. Praha posílila svůj náskok, na druhou stranu hospodářsky slabší regiony navýšily svůj propad proti průměrným hodnotám,“ sdělil ČTK Jiří Najman ze společnosti Incoma GfK.

Dodal, že daní za nadstandardní příjmy jsou ale vyšší životní náklady v bohatších regionech. Z průzkumu vyplývá, že Česko v tomto ohledu zaostává za evropským průměrem.

„Průměrný Čech má přibližně o 42 procent nižší koupěschopnost v porovnání s průměrnými evropskými hodnotami. Příznivěji vychází nicméně Česko ze srovnání se Slovenskem, Polskem a Maďarskem, kde je koupěschopnost obyvatelstva a domácností ještě nižší než v Česku,“ dodal Najman.

Lukáš Trnka, ČTK