Jen z bývalého okresu Karviná vyráží do hlavního města okolo pěti nebo šesti stovek státních zaměstnanců sdružených v jednotlivých odborových svazech.

„Zájem lidí je obrovský. Máme objednány tři autobusy, ale naplnili bychom jich určitě víc,“ přiblížil předseda Lékařského odborového klubu v Havířově Martin Sedláček.

Jen zdravotníků, lékařů i zdravotních sester, se z Karvinska na pražskou demonstraci vydá na sto padesát. „Provoz nemocnice nebude omezen, takže jedou to, kteří mohou,“ dodal Martin Sedláček.

Z karvinské nemocnice v Ráji jede do Prahy jednadvacet odborářů. „Nejvíce je zdravotních sester, ale jede i lékař a dokonce vrátný,“ uvedla předsedkyně OS SZP v rajecké nemocnici Bohdana Doležalová.

Policisté nastupují do zvláštního odborářského vlaku dnes v půl šesté ráno v Bohumíně. „Z celého kraje má jet do Prahy okolo 900 policistů,“ uvedl mluvčí karvinské policie Jaroslav Kus.

Dodal, že odboráři chtějí vládě sdělit, nejenže nesouhlasí s tabulkovým snížením platů, ale obávají se i toho, že úsporná opatření, která vláda v oblasti vnitra prosazuje, může vést k ohrožení bezpečnosti obyvatel. „Nejde jen o platy. Navrhované snižování se samozřejmě nikomu nelíbí, ale pokud nebude mít vedení policie dost peněz na provoz, bude třeba muset omezit počty hlídek v ulicích, čímž může být ohrožena bezpečnosti obyvatelstva,“ tvrdí Kus.

Učitelé vypravují na demonstraci šest autobusů. Ale demonstrovat se nechystají pouze pedagogové. „Jedou odboráři z mateřských, základních i středních škol, a kromě učitelů i nepedagogičtí pracovníci jako například uklízečky nebo ekonomky,“ tvrdí šéfka Českomoravského oborového svazu pracovníků školství Dagmar Regelová.

Podle ní se pracovníkům ve školství nelíbí navrhované desetiprocentní snížení tarifních platů, které navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Navrhované krácení tarifů by způsobilo totální mzdový propad. Máme spočítáno, že některých zaměstnanců by se toto snížení mohlo promítnout až pětadvacetipro­centním propadem platu,“ dodala Regelová.