Novinka praktickým lékařům působí nemalé problémy. „V tuto chvíli čekáme, co bude. Nevím kolik vakcíny objednat. Je to hodně závislé na tom, zda se zveřejní v médiích nějaká bublina a lidé zde začnou chodit ve velkém, či ne. Já nakoupím 100 vakcín po 150 korunách a využiju třeba třetinu. Co ale s tím zbytkem?,“ ptá se Jaromír Kukucz, praktický lékař z Karviné.

Podobný problém řeší i jeho kolegové. „Očkovat začínáme od prvního října, protože dřív by nám to pojišťovny neproplácely. Mám objednané raději menší množství vakcín, protože co pak s tím, co by mi zbylo. Zatím budu mít k dispozici 40 vakcín a poté se uvidí,“ uvedla Anna Kajzarová ordinující v Českém Těšíně.

Vzrůstající zájem o očkování zaznamenala v minulých letech praktická lékařka ordinující v Albrechticích. „Rok od roku zájem stoupá. Letos, když musím vakcíny objednávat sama, jsem těžila ze zkušenosti z minulých let. Proto jsem objednala takové množství, které by mělo prozatím stačit. Během očkovací sezóny, která trvá prakticky do Vánoc, zde průměrně během týdne máme 10 až 15 pacientů,“ uvedla Barbora Monczková.

Očkovat, nebo ne?

V regionu se najdou i takoví lékaři, kteří dilema s tím kolik vakcín objednat neřeší vůbec. „Jsem známý jako odpůrce očkování jak proti takzvané prasečí chřipce, tak i proti sezónní chřipce. Podle mě je to škodlivé a neužitečné,“ stojí si za svým praktický lékař Jindřich Nikl.

O svých názorech předem vyrozumí své pacienty. „Lidé tuto informaci vidí již na nástěnce u dveří do ordinace. Očkování proti chřipce se u mě prostě nedočkají. Zastávám názor, který je bohužel mezi lékaři trochu ojedinělý, ale stojím si za tím, že nedělám nic špatného. Očkování ze zákona nemám povinnost provádět a já této možnosti využívám,“ ospravedlnil svůj rezolutní postoj Jindřich Nikl, který ordinuje v Orlové.