Ještě není konec září a ze statistik Úřadu práce v Karviné lze vyčíst, že se za tři týdny zaregistrovalo 585 absolventů škol. Zatím.
Každopádně je to o 145 více než ve stejném měsíci loni. Celkem tvoří zhruba patnáctisethlavou armádu mladých lidí, kteří po skončení školy nemají zaměstnání.

Situace je pro absolventy nepříjemná proto, že zpravidla nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Museli by totiž během posledních třech let odpracovat alespoň rok, během kterého by za ně zaměstnavatel odváděl sociální a zdravotní pojištění, což většinou není případ studentských brigád.

Nejinak je tomu i u sociálních dávek. „Je to docela tragické, málokdo na ty příspěvky dosáhne, protože vždy se posuzuje celá domácnost. Takže i když student žije u babičky, která má malý důchod, tak na dávky nemá nárok,“ říká Květoslava Mencnerová, vedoucí poradenského oddělení.

Přesto by však absolventi neměli s registrací na úřadu práce otálet, nejen že tak získají poradenství při hledání zaměstnání, ale vyhnou se i povinnosti platit z vlastní kapsy zdravotní pojištění.

Není to tak špatné

Podle analytičky karvinského úřadu práce Milady Olšarové však nejsou absolventi v okrese Karviná problematickou skupinou, neboť z celkového počtu nezaměstnaných tvoří zhruba šest procent.

„Přes obecně velmi nízkou nabídku zaměstnání zájem o ně nadále přetrvává. Ze 453 volných pracovních míst je více než třetina označena jako vhodná pro absolventy škol,“ dává mladým lidem naději na získání zaměstnání Olšarová.

Technici mají zelenou

Ředitel Úřadu práce v Karviné Radek Foldyna potvrzuje známý fakt, že snáze shánějí práci v ostravském regionu absolventi technických oborů, jako jsou strojaři, obráběči kovů či stavaři. Velmi dobré uplatnění je také ve zdravotnictví, kde stále chybí lékaři a zdravotní sestry.

„Absolventi některých vysokých škol hledají práci jen těžko a často skončí úplně mimo svůj obor. Mám na mysli třeba studenty sociální politiky, veřejné správy, ale i ekonomických oborů,“ říká Foldyna.

Ještě hůře jsou na tom podle něj absolventi gymnázií či lyceí. Nejen praxe v oboru, ale i praktické dovednosti přitom často rozhodují o tom, zda zájemce práci dostane.

„Když si zaměstnavatel bude vybírat mezi gymnazistou a člověkem, který umí nakreslit projekt, dokáže něco zaměřit nebo zvládá účetnictví, je jasné, koho si vybere,“ dodává ředitel.Na lepší uplatnění zájemců na trhu práce se zaměřuje celá řada, jak regionálních, tak národních projektů.

„Například posíláme absolventy na půlroční stáže třeba na finanční úřady, soudy a obecně do veřejné správy, což je projekt financovaný z evropských fondů,“ říká Foldyna. Úřad práce má v nabídce také celou řadu rekvalifikačních kurzů, ať již pro dělníky bez vzdělání, vyučené, středoškoláky či uchazeče s vysokoškolským diplomem. „Pravidelně u nás běží zhruba čtyřicet rekvalifikací a kurzů a naše nabídka tak patří k největším v republice,“ řekl Foldyna.

Dodal, že rekvalifikace je v řadě případů jedinou alternativou, jak si člověk může v tomto regionu usnadnit hledání zaměstnání.

Lukáš Trnka