Ode dneška si tady dají čtyřdenní dostaveníčko řezbáři z karvinského regionu, kteří mezi sebou přivítají své kolegy ze Slovenska a z Polska.
Rybí dům v Chotěbuzi pořádá ve dnech od 25. do 28. září Řezbářské dny. A aby akce byla pro návštěvníky zajímavější, pořadatele ji spojili s jarmarkem.

V předchozích letech se tady vždy v podzimním období pořádaly rybí ochutnávky, loni tomu bylo poprvé jinak.

„Po deseti letech jsme se rozhodli nabídnout lidem něco jiného, stejně zajímavého. Když jsme u nás spolu seděli se známým řezbářem a povídali si, vymysleli jsme řezbářské dny. Slovo dalo slovo a nová akce byla na světě,“ rozpovídala se Jana Szotkowská z Rybího domu. „Chceme, aby lidé na vlastní oči viděli nejen umělce při práci, ale také aby se seznámili s lidovým řemeslem, které pomalu zaniká,“ doplnila.

Po čtyři zářijové dny, vždy v době od deseti do osmnácti hodin, budeme mít příležitost sledovat nejen zručné ruce řezbářů, ale také dráteníků, perníkářů, kloboučníků, kovářů i ukázky malování na sklo, výrobu šindele, krpců, svíček, mýdel, korálků apod.

V rámci řezbářské akce vzniknou v areálu Rybího domu nové řezby. „Možná to bude jeseter či žralok anebo jiný vodní tvor. Záleží, jaké seženeme dřevo. Letos také chceme udělat dražbu jednoho z nově vzniklých uměleckých děl. Loni totiž řada lidí měla zájem o koupi dřevořezby, takže letos zkusíme jednu z nich vydražit,“ dodává Szotkowská.

Samozřejmě pořadatelé nezapomněli ani na ty nejmenší a připravili pro ně spoustu soutěží, her, jízdu na ponících a další atrakce. Součástí akce bude rovněž malá soutěž pro dřevorubce z okolí v rychlosti a přesnosti řezání dřeva na špalky.
Poslední den, v úterý 28. září čeká na návštěvníky ukázka voltižního cvičení na koních.

EMILIE ŚWIDROVÁ