Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlovou trápí: teplo, dluhy a bezpečnost

Orlová /ANKETA LÍDRŮ/ – Ve městě je neřešených nebo špatně řešených záležitostí dost. Na tom se shodují lídři šesti oslovených politických stran, které kandidují v komunálních volbách.

24.9.2010
SDÍLEJ:

Městský úřad v Orlové.Foto: Ilustrační foto

Určité nevydařené věci přiznávají i tři muži ze současného vedení radnice - starosta a místostarostové, jež stojí v čele kandidátek za ČSSD (současný starosta Jiří Michalík), ODS (Martin Sliwka) a místostarosta kandidující za koalici SNK-Evropští demokraté Radislav Mojžíšek.
Všichni tři se naopak pyšní tím, že se městu za čtyři roky jejich vlády podařilo získat velké sumy z operačních programů a státních dotací na nejrůznější investiční projekty. „V posledních čtyřech letech se nám podařilo získat více než půl miliardy korun,“ říká starosta Orlové Jiří Michalík.

Tyto peníze se použily na revitalizaci starého centra Orlové, sídliště Poruba, nové byty v komplexu Doubravan, na opravy a vybavení škol, úpravy chodníků, stavbu nových parkovacích míst, fotbalového hřiště, které namísto škváry dostalo nový moderní povrch s umělým trávníkem a řadu dalších investic.

Za jakýsi „škraloup“ a dluh města jeho obyvatelům považuje například místostarosta Radislav Mojžíšek neutěšenou úroveň zdravotnické péče v orlovské nemocnici. „Potíž je v tom, že tuto záležitost lze řešit jen ve spolupráci se zřizovatelem, kterým je Krajský úřad. Po výměně ředitele nemocnice a setkání s jeho nástupcem ale věřím, že se situace bude lepšit,“ doufá Mojžíšek.

Konkurenti současné vládnoucí trojice dosavadnímu vedení města vyčítají například nedostatečnou razantnost v jednáních se společností OKD ohledně potencionální těžby v lokalitách Výhoda a Zimný důl.

„Horkým bramborem“ je v Orlové také cena za teplo, které městská společnost Služby města Orlová (SMO) dodává domácnostem, na úřady i firmám. „Celá restrukturalizace SMO je neprůhledná. A to, že se město chce odprodejem zbavit divize tepelného hospodářství je naprosto skandální. Ztratí tím vliv na jeho cenu,“ tvrdí lídr hnutí Město lidem Waldemar Danělišyn.

Jeho názorům přizvukuje i lídr KSČM Petr Koláček: „Problematika SMO má velký rozměr. Není to jen problematika ceny tepla, ale i provoz krytého bazénu či ztrátového hotelu Sport,“ upozornil Koláček.

Podobně tuto věc vidí i lídr hnutí Levý blok Orlová 2010 Zdeněk Nowak. „Nová rada města nesmí připustit další zdražování tepla. Jako jediný akcionář SMO to zcela jistě dokáže,“ věří Nowak, který má však vůči současnému vedení města další výtky: vysokou zadluženost a úsporná opatření na úkor bezpečnosti obyvatel. „Za nepřijatelné považuji snižování nákladů na chod městské policie,“ říká Nowak.

Lídři levicových stran poukazují rovněž na problémy v dopravě, zejména na nedostatek parkovacích míst, anebo nekoncepční řešení v oblasti školství (Petr Koláček z KSČM).

ANKETA: Co se podle Vás současnému vedení města za uplynulé čtyři roky povedlo a co naopak podcenilo, co vy byste udělali jinak?

Jiří Michalík, 63 let (ČSSD):
„Kromě získávání peněz z dotačních titulů mám radost například z výstavby policejní budovy v Orlové-Porubě, která by měla stát na podzim příštího roku. V budoucnu bychom se měli více zaměřit na požadavky občanů, kteří volají po výstavbě moderních dětských hřišť či rekonstrukci smuteční obřadní síně.“

Zdeněk Nowak, 37 let (LB Orlová 2010):
„Za uplynulé volební období se současnému vedení města povedla realizace projektů z různých operačních programů. Na druhou stranu je nutno říci, že vedení města připravilo celou řadu projektů, na které již v současné době nemá peníze. Cožpak vedení města při jejich přípravě nevědělo, že mu chybí prostředky?“

Petr Koláček, 36 let (KSČM):
„Plusem dosavadního vedení je množství prostředků, které se podařilo získat z dotačních titulů. Vytkl bych mu ale včasné nedokončení přestavby bývalé kotelny na sportovní halu, kterou město potřebuje. Poněkud laxní je podle mne město také při jednáních s OKD ohledně další těžby pod Orlovou.“

Martin Sliwka, 40 let, (ODS):
„Hlavní prioritou bylo prosadit zvyšování příjmové stránky města, získávání různých grantů a dotací. V tomto bodě se domnívám, že jsme byli úspěšní. Velkým tématem poslední doby je orlovská nemocnice. Domnívám, že přes změnu na postu ředitele, se zařízení zatím neposunulo na kvalitnější úroveň.“

Radislav Mojžíšek, 50 let (SNK–ED):
„Díky úspěšnosti při získávání dotačních prostředků jsme například zajistili rekonstrukci chodníků, opravili část Doubravanu, atd. Co se nám určitě nepovedlo je včasné zahájení odkanalizování okrajových částí města. Ovšem trápí mne neutěšený stav úrovně zdravotnické péče v místní nemocnici.“

Autor: Tomáš Januszek

24.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Srážka osobního auta s autobusem.
AKTUALIZUJEME
4

V opravované křižovatce se srazilo osobní auto s autobusem

Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

Doubrava přiveze autobus fandů

Doubrava – Fotbalový i společenský svátek čeká tuto sobotu zástupce malé obce na Karvinsku z Doubravy.

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení