Opoziční politikové to však vidí i z druhé strany a vytýkají současnému vedení města miliony vložené do nejrůznějších projektů zčásti i z městských peněz.

„Stávající vedení města zatížilo město stomilionovým úvěrem. Tyto peníze byly použity na výstavbu objektů, které jsou pro život občanů města zbytečné. Je samozřejmě fajn, že se realizovalo několik velkých projektů a že se zčásti zaplatily z dotací, ovšem na spolufinancování se bral úvěr, který bude město dlouhé roky splácet, v důsledku čehož nebude dlouhou dobu na další potřebné investice. V tomto platí jednoduché pravidlo: Když na něco nemám, tak to prostě nemůžu mít,“ říká lídr opoziční ČSSD Tomáš Nykel.

Zadluženost města je trnem v oku i českotěšínským komunistům. „Zadluženost považujeme za velké negativum, které přinesla vláda současné koalice ODS s lidovci,“ tvrdí lídr komunistické kandidátky do komunálních voleb Karel Prymus. Pro tuto stranu je proto důležitý vyvážený rozpočet a odmítá neuvážené zadlužování města.

Současný starosta a lídr KDU-ČSL Vít Slováček se snaží vysvětlit, že úvěr si město vzalo cíleně, aby mělo na dofinancování projektů, které byly z velké částí hrazeny z dotačních prostředků.

„Z dotačních titulů jsme získali 600 nebo 700 milionů korun. Vzhledem k tomu, že běžný rozsah investic ve městě je okolo 40 milionů korun, nebývalé jsme investovali i když za tu cenu, že jsme si část, kterou jsme museli dodat sami, půjčili. V celkovém kontextu si myslím, že město i lid, kteří v něm žijí, vydělali,“ tvrdí Slováček.

Přizvukuje mu i lídr ODS a současný místostarosta Stanislav Folwarczny. „Za velký úspěch považuji to, že se městu podařilo investice realizovat bez zbytečného a velkého zadlužování města. Všimla si toho i odborná komise, která nám udělila šesté místo za majetkovou a rozpočtovou odpovědnost mezi padesátkou dalších měst,“ řekl.

Dlouhodobě se Český Těšín potýká s problémy souvisejícími s parkováním. „Nejen v centru, ale především tam ubylo mnoho parkovacích míst, což je špatně,“ myslí si Tomáš Nykel z ČSSD.

Souhlasí s ním i místostarosta Folwarczny. „Vyřešení parkování, ale též dostavba zimního stadionu a budování cyklostezek jsou věci, které cítím jako dluh současného vedení města vůči občanům,“ přiznal Folwarczny.

Lídr TOP 09 Jaroslav Dembinný není k současnému vedení města tak kritický.

„Současné vedení zaslouží opravdu poděkování za strategický přístup k budování města a lze jednoznačně říci, že jeho prioritou byl opravdu rozvoj města. Naše strategie je ale o trochu více zaměřena na práci s jedincem, kterému chceme dát pocit, že je součástí města,“ říká Jaroslav Dembinný.

ANKETA: Co se podle Vás současnému vedení města za uplynulé čtyři roky povedlo a co naopak podcenilo, co vy byste udělali jinak?

Tomáš Nykel, 50 let (ČSSD, BEZPP):
„Městu se především podařilo utratit rozpočtový přebytek ve výši přesahující sto milion korun, který zůstal po minulém vedení města. Co se podcenilo, je podle mne parkování ve městě a ve velkém mizí zeleň. Naopak my máme zájem přivést peníze do města a rozumně je investovat do projektů, které zvýší kvalitu života obyvatel Českého Těšína.“

Jaroslav Dembinný, 54 let ( TOP 09):
„Strategie TOP 09 je stavět na dobrých základech a neničit to, co bylo uděláno dobře, byť s menšími či většími chybami. Minulé vedení zaslouží poděkování za strategický přístup k budování města. Podle mého by ale město více využívat komunitární programy, což jsou programy vyhlašované pro města v příhraničních oblastech a dá se z nich čerpat.“

Stanislav Folwarczny, 48 let (ODS):
„Podařilo se nám měnit město tak, aby se v něm lidem lépe žilo. Za velký úspěch považuji to, že se to vše podařilo realizovat bez zbytečného a velkého zadlužování města. Všimla si toho i odborná komise, která nás ocenila za majetkovou a rozpočtovou odpovědnost. Jako dluh vůči občanům cítím dostavbu zimního stadionu, cyklostezek a vyřešení parkování.“

Karel Prymus, 56 let (KSČM):
„Současné vedení města bych pochválil za efektivní využívání prostředků z Evropské unie, které byly použity na financování spousty projektů. Jako negativum naopak vidím zadluženost města, proto by se naše strana chtěla zaměřit na vyváženost rozpočtu. Důležitý je podle nás také rozvoj zaměstnanosti ve městě formou vytváření nových pracovních míst.“

Vít Slováček, 49 let (KDU-ČSL):
„Určitě se nám povedlo získávání dotací z EU a realizace projektů, které ovlivnily vzhled města i život obyvatel. Díky 700 milionům korun jsme si mohli dovolit revitalizaci Masarykových sadů, opravy mostů, rekonstrukci stadionu Frýdecká. Problémy nám dělá revitalizace povodí Olše a nedokončena zůstala např. rekonstrukce budovy KaSS Střelnice.“