Další automaty už ale v okrese nenajdete, přestože snahy o zřízení byly a jsou. Podle údaje Okresní veterinární správy v Karviné, která automaty povoluje, byl zájem také o druhý automat v Českém Těšíně a o prodejnu čerstvého mléka s obsluhou v Karviné. Žádný z plánů se ale zatím neuskutečnil.

„Podmínky pro zřízení automatu nejsou zase tak náročné, hlavně jde o jeho čištění a pravidelné doplňování čerstvého mléka. Spíš ale musí každý provozovatel zvážit, zda se mu takový přístroj vyplatí,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Pořízení totiž není právě levnou záležitostí, levnější automaty stojí od 10 tisíc, dražší jdou klidně i do statisíců.

Místním provozovatelům automatů na mléko se momentálně daří. Například v Českém Těšíně funguje přístroj zhruba měsíc – po první vlně zájmu a následném propadu se nyní zájem postupně zvyšuje a stabilizuje. „Nejlepší jsou úterky a pátky, naopak slabé neděle a pondělky,“ popisuje Milan Niedoba z Farmy Niedoba.

Ten chová krávy v okrajové části Třince, Neborech, a automat je jednou z možností, jak najít kupce. Denně v automatu prodá 80 až 100 litrů mléka.

„Lidé se mě hodně ptají na čerstvost. Každý večer obsah automatu měním, jinak by se zablokoval. Takže se nikdo nemusí bát, že by koupil staré mléko,“ doplnil Niedoba.

Přesto Státní veterinární správa provádí kontroly.

„Namátkové a nepravidelné, ale určitě je děláme. Tak, aby se k lidem nedostalo závadné mléko. Samozřejmě by ale měli pamatovat na to, že jde o čerstvé mléko – a tedy by si jej měli před pitím převařit. Což na automatech bývá uvedeno. Dříve jej sice lidé pili čerstvé a nic se jim nestalo, ale byli na něj zvyklí. Na rozdíl od nynějška, kdy všichni pijí pasterizované mléko z obchodů,“ upozornil Duben.