Po obrovském boomu výuky angličtiny a dalších cizích jazyků na školách v devadesátých letech minulého století se mezi studenty vrací ruština, jazyk, jehož základy si jistě ještě pamatují lidé z generace dnešních čtyřicátníků a starších. Dnešní studenti středních, ale i základních škol v regionu se k možnosti učit se po angličtině jako druhý cizí jazyk ruštinu přiklánějí stále častěji.

„Naši studenti si kromě angličtiny mohou vybrat z trojice dalších jazyků. V konkurenci francouzštiny a němčiny je trend takový, že stále více studentů volí namísto němčiny raději ruštinu. Možná proto, že jde o jazyk příbuzný a domnívají se, že se jim bude lépe učit,“ uvedla ředitelka Gymnázia s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně Kristina Herman.

Ústup němčiny je citelný i na dalších školách, které redakce oslovila. Proto se ruština, povinný jazyk rodičů a prarodičů dnešních mladých znovu vrací do módy.

„O výuku ruštiny je u nás velký zájem. Hned po angličtině to je druhý jazyk, který se zde nejčastěji vyučuje. My jsme ani po devadesátém roce neupustili od výuky ruštiny a jsme jí věrní dodnes,“ podotkl ředitel bohumínského gymnázia Miroslav Bialoň.

Ne všude mají studenti možnost tento jazyk zvolit. Přesto, když už tu možnost mají, neignorují ji. Výjimkou nejsou ani základní školy.
Ruská slovíčka uslyšíte procvičovat například žáky Základní školy Borovského v Karviné.

„Loni jsme ruštinu neotvírali, protože zájem nebyl dostatečný, letos tomu je ale naopak. Tento jazyk si zvolilo šestnáct dětí z celkových pětačtyřiceti, které měly na výběr mezi ruštinou, němčinou a francouzštinou,“ prohlásil ředitel Základní školy Borovského Libor Stáňa.

Co studenty přivádí zpátky k tomuto jazyku? Kromě příbuznosti a relativní podobnosti s češtinou i zkušenosti jejich maminek a otců.

„I my registrujeme velký zájem našich žáků o ruštinu. Angličtinu máme jako povinný jazyk a k ní si mohou žáci vybrat němčinu nebo ruštinu. Početně jsou tyto skupiny zhruba stejně velké. Jde o to, že žáci k angličtině, která je pro ně těžká a nikdo jim s ní doma neporadí, zvolí raději ruštinu, která je přece jen lehčí, a navíc si s ní mohou nechat doma od rodičů poradit,“ vysvětlila ředitelka Základní školy Jarní v Orlové Věra Drlíková.